• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.36)
babam ve oğlum - çağan ırmak
1980 darbesinde annesini kaybeden küçük deniz (babası o dönemde bir çok erkek çocuğa verilen ismi koymuş) yedi yıl sonra hiç görmediği dedesinin ege’deki çiftliğine doğru bir yolculuğa çıkar. deniz’in dedesini hiç görmemesinin nedeni dedesiyle babasının yıllardır küs oluşudur. hüseyin efendi (çetin tekindor)okumaya diye gönderdiği oğlunun politik olaylara karıştığını öğrenince onu evlatlıktan silmiştir çünkü.sadık’ın her şeye rağmen baba evine geri dönüşünün nedeni deniz’den ayrılmak zorunda oluşudur; küçük oğlunu babasına emanet edecektir. kelimenin tam anlamıyla deniz bu çiftlikte hafif tatlı kaçık bir ailenin ortasında bulur kendini. evin yanaşmaları,küs teyze(şerif sezer), traktör kullanan ve telsizle konuşan müthiş bir babaanne(hümeyra), bileğinden boğazına kadar bilezikle dolaşan gelin hanife (binnur kaya) ve saf bir amca (yetkin dikinciler).düşünsenize hepsi bağırarak ve hep bir ağızdan konuşuyor. sadık uğruna savaştığı bir türkiye’ye ve terk ettiği sevgilisiyle ve kendiyle kasabada yüzleşirken; çocuk, dedesinin ve babasının arasındaki tüm buzları eritecektir


 1. herhalde şu filmdi izlerken sıkılan bir ben varım. kötü bir film değil ama overrated olduğu da kesin.

  !---- spoiler ----!

  filmin başında anneyi, sonunda babayı öldür

  !---- spoiler ----!

  o küçük çocuğu her gördüğünde zaten ağlar bizim seyirci. bu filme gelmiş geçmiş en iyi türk filmi muamelesi yapılması da biraz abartılı oluyor.
 2. zayıf film. yetkin dikinciler'in iyi oyunculuğu haricinde bir olayı yok. aşırı drama, altı boş kırgınlıklar... çağan ırmak zeren seri üretim mantığında film yapar. burada da iyi pazarlanmış bir üründen fazlası yok.
 3. an itibari ile tv2 de verilen film. başroldeki küçük çoğunun hikayesini aynı erkek arkadaşımın çocukluğunun hikayesine benzettiğim için yarı ağlamaklı izlemekteyim.
 4. şehirler arası bir otobüste izlemiştim bu filmi. gittiğim otobüsün dokunmatik televizyonunda mevcut filmlerden biriydi. ağlatıyor falan diyorlardı ama her nasılsa ben filmin belirli sahnelerinde değil bütününde ağladım. gerçekten anne - baba - çocuk ilişkilerini çok güzel anlatan bir film. türk sinemasının gurur duyması gereken fimlerden. oyuncu kadrosu bakımından da çok başarılı bir kadrosu var. bizi bile bu kadar etkiliyorsa babasız büyüyen insanların üzerindeki etkisini düşünmek istemiyorum. bir de
  !---- spoiler ----!

  "insanlar büyüdükçe hayalleri küçülür mü baba?"

  !---- spoiler ----!
 5. türkiye'de nadir iz bırakan flimlerden birtanesi,tabi burada eski flimlerin hakkınıda yememek lazım ama düşünüyorumda bu filme toygar ışıklı şarkıları iyi gidebilirdi.
 6. izleyip ağlamadım diyene henüz rastlamadığım film. en hikayesi kadar önemli bir nokta bence. çok defa seyredilebilen filmlerden.
  abi
 7. her izleyişinde ağlar mı bir insan ? ben ağlıyorum....
 8. bana göre türk sinema tarihinde yapılmış en başarılı filimlerden biri.herhangi bir yeşil çam filmini görünce 15 dakika izlemeden geçemiyorsam bu filminde açık olduğunu görünce 15 dakika izlemeden bırakmam.
 9. çevremde defalarca izleyenlerin olduğu ,büyük çoğunluğun çok beğendiği ancak hiç ilgimi çekmemiş film.
 10. herseferinde izlemeye başlayıp 10 dk sonra ağlamak istemediğim için kapattığım film.