• youreads puanı (10.00)
 1. hayatının baharında bir genç kız şarkısı.

  'bir çapkına yangınım, her yanı bilsen ne hoş..'

  'her yanı' ifadesinin kullanılması harika burada. her yeri değil, her şeyi değil, her yanı. hem fonetik hem de anlamsal bir bütünlük var. duyguya ayrı bir boyut katıyor. şarkının masum bir dilden döküldüğüne inanıyorsunuz.

  'gözünde bir ışık var, peşinde bin aşık var.'

  evet sevgili okuyucu, acı bir gerçektir ki bütün çapkınların gözünde o ışık vardır ve o ışıktır ki peşine o hayranları takar. o ışık hem ümit verir, hem de herkese mavi boncuk dağıtarak bu sevgiyi imkansız kılar.

  'busesini almadan, göğsüne yaslanmadan, gözlerine bakmadan, sarhoşum sarhoş.'

  aşkı hedonizmden öte gören bir cümle. insan ruhunun varlığının ve derinliğinin en büyük ispatı.varlığı-kesinliği bilinmeyen bir lezzetin ihtimaliyle zevk almak, sarhoş olmak. buradaki gözlerine bakmadan kısmının 'gözlerine belli bir tavırla bakmadan' şeklinde söylendiğini düşünmek de mümkündür. gözlerine bakıp bakışlarında içinden geçenleri saklamak durumunda kalmışsa, o kişinin işi daha zordur çünkü. bir yemeğin kokusunu alıp da yiyememek gibidir, iştahı açar ama tatmin etmez.

  çok da derin ve dramatik olmayan bir aşkın şarkısı bu şarkı. bana daha ziyade 20 yaş altı genç kızların kıvılcımlarını anımsatıyor. dinlemesi yine de zevkli.