bizim memlekette göte göt denir hakim bey - youreads 1. can yücel bir keresinde, birisine karşı kullandığı göt kelimesi yüzünden mahkemelik olur.
  savunmasında da; "hakim bey, bu memlekette göte göt denir" demiş ve hakimin de gülmesine yol açmıştır.

  bahsi geçen savunmada geçen fıkra aşağıdadır;

  bir köyde ateşli bir hasta vardır, kasaba doktoruna götürür hastayı köylüler. koca devletin koca doktoruna. doktor hastaya fitil verir ve köye döndükleri gibi hastaya fitili anüsten vermelerini söyler köylülere.
  köylüler tabii 'tamam dohtor bey' deyip köye giderler. köydeki herkese sorarlar, en bilgelere bile, ama kimse anüs ne demektir bilemez.
  bu nedenle bir türlü ilacı da veremezler hastaya. hastanın durumu da gitgide kötüleşmektedir. bunun üzerine köylü, koca devletin koca doktoruna telefon etmeye karar verir ama kimse buna yanaşmaz. durumun vahameti üzerine muhtar aramayı kabul eder. bütün köylü toplanır santrale, muhtar arar; "biz ne yapacaamızı bilemedik dohtor bey" der. karşıdan doktor bir şeyler söyler. muhtar döner arkasına: "makattan verin dedi dohtor" der.

  yine tüm köye sorarlar, komşu köylere birilerini yollayıp sordururlar ama makat ne bilen yoktur yine. hasta ise gitti gidecek, ateşler içinde kıvranıyor.

  ihtiyar meclisi toplanır. son çare, doktorun bir kez daha aranmasına karar verilir. yine kimse aramak istemez doktoru. nihayetinde yine birisi kandırılır, telefonun başına geçer, ama bi yandan söylenmektedir: "çok kızacak dohtor çok!" diye.

  sonunda telefonu açar, durumu anlatır, doktor bir şeyler söyler yine.
  telefondaki köylü, yüzü allak bullak, arkasını döner:
  çok kızacak demiştim; götüne sokun dedi.

  alıntıdır.
  ozumm