• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.52)
black - sanjay leela bhansali
paul ve eşi catherine evlenmişler ve mutlu bir yuva kurmuşlardır. kısa bir süre sonra michelle adını verdikleri bir kız çocukları olur. ama ailenin mutluluğu uzun sürmez zira michellle ne görebilir ne de duyabilir. anne baba michelle’i dış dünyanın etkilerinden ne kadar korumaya çalışırlarsa çalışsınlar küçük kız büyüdükçe hırçınlaşmaktadır. catherine bir kez daha hamile kalır ve sara’yı doğurur. bu sefer baba paul michelle’i bir kliniğe kapatmak ister. tam da bu günlerde ailenin hayatına debraj sahai adında özel bir eğitmen girer. hem sağır hem kör hem de dilsiz olan michelle’i eğitmeye gönüllü olur. küçük kız onun ellerinde hırçınlığını yavaş yavaş bir kenara bırakarak, eğitim almaya hatta normal çocuklar gibi okula gitmeye bile başlar… (kaynak:http://www.beyazperde.com/filmler/film-60969/)
 1. ziyadesiyle ağlatan bir filmdir.
 2. michelle in çocukluğunu oynayan kıza oscar verilmeli.
 3. film 20 yy.’ın başlarında yaşamış olan helen keller’ın gerçek hayat öyküsünü anlattığı otobiyografik kitabı the story of my life’ın hindistan sinemasındaki uyarlaması.
  yürek burkan, sorgulatan, sarsan bir film.
  hayatımda ilk kez filmi izledikten sonra kitabını (şu sıralar) okuyorum. ilginç oldu.
 4. olağanüstü oyunculuklar içeren 2005 yapımı hint filmi. özellikle çocuk oyuncu ayesha kapoor mükemmel bir oyunculuk sergiliyor. o yaşta kör ve sağır taklidi ancak bu kadar güzel yapılabilir.

  --- spoiler ---

  -hayatta iyilik yapmak için elinize çok az fırsat geçer. umarım bu fırsatı kaçırmazsınız.

  -hayat bir dondurmadır, erimeden tadını çıkarın.

  --- spoiler ---
 5. asyanin en basarili filmlerinden. beren saat cakmasinda oynamis ugur yucelle, izlemedim. gerek duymadim.
 6. helen keller'ın yaşam öyküsünü anlatan zaman zaman ağlatan, inanç ve azim ile zorlukların üstesinden gelinebileceğini gösteren çok güzel bir hint filmi. rani mukerji ve özellikle onun çocukluğunu oynayan kız çok başarılılar bu filmde.

  !---- spoiler ----!

  "hayat bir dondurmadır, erimeden tadını çıkarın. "

  "benim hikayemdeki dünya farklı.
  sesler sessizliğe dönüşür..aydınlık da karanlığa.
  benim dünyam bu…
  ne görülür, ne de duyulur.
  benim dünyamın tek bir ismi var: black."

  !---- spoiler ----!
 7. diğer çocuklardan farklı olan kendi çocuklarına bir hayvanmışçasına davranan aile bireylerine dikkat çekmiş ve "insana insan gibi davranmanın mutlaka bir yolu vardır, mesele o yolu bulmaktır." diyen filmdir.
  8 yıl boyunca belinde bir koyun çanı ile yaşayan bir evlat, onu diğer insanlar arasında saygın bir bireye dönüştürmeye hayatını adayan bir ö. (*:öğretmen)

  "isteyince her şeyi başarmak mümkün" sözünü kanıtlarcasına bir film bu.

  "bir kapı var, ama nerede?"
  "bir yolu olmalı!"

  12 yıl olmuş film çekileli. sinemayı en sıkı takip ettiğim zamanlarda çekilmiş halbuki, nasıl olmuş da bu zamana kadar izlememişim, hayret...