black widow - cate shortland - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
black widow - cate shortland
"black widow, büyük bir tehdide karşı, geçmişinden çıkıp gelen ailesiyle işbirliği yapmak zorunda kalan black widow'un hikayesini konu ediyor. natasha romanoff, bilinen adıyla black widow'un geçmişiyle ilgili büyük bir komplo teorisi ortaya çıkar. bu durum üzerine natasha, hayatını karanlık tarafıyla yüzleşmek zorunda kalır. herhangi bir şey tarafından durdurulması mümkün olmayan bir güç tarafından takip edilen natasha, henüz avenger olmadan kurduğu bozulmuş ilişkilerinin ve casus olarak geçminin üstesinden gelmek zorunda kalır."


 1. bir marvel süper kahraman filmi bekliyorsanız, daha çok beklersiniz diyebileceğim bir film olmuş. bir orijin hikâyesi beklerken, natasha’nın captain america – civil war ve avengers infinity war arasında boş durmayıp, neler yaptığını izledik. ölmüş gitmiş kızcağız zaten, ne gerek vardı böyle bir hikâyeye? gözleri açık gitmedi mi demeye çalıştılar ki? yarım bıraktığı en önemli işi halletti, o yüzden de içi rahattı mı verilen mesaj?

  aslında süper kahraman değil de, ajanlı bol güzel hatunlu bir film çıkmış ortaya.
  halbuki, natasha’nın alexei ve melina’ya nasıl geldiğini, eğitimini, hawkeye’la nasıl tanıştığını, ikilinin sürekli bahsettiği budapeşte’de neler olduğunu görseydik. ama amaç kız kardeşi yelena’nın hawkeye dizisine nasıl ve neden entegre olacağını göstermekti galiba. o da 2 küsur saatlik bir filme sığmazdı. film bitince televizyonu o zaman keşke bunu da bir dizi yapsalardı diyerek kapattım.

  filme girl power ajanlı film olarak bakınca daha çok zevk alıyorsunuz açıkçası. feministlerin, “senin yaptığın her şeyi ben daha iyi yaparım” sloganını kanıtlamaya çalışmaktan canları çıkmış. ama dövüş sahneleri, itinayla koreograflanmış bir dans gibiydi. kadın zarafetinin farkından olsa gerek. bucky ve cap dövüşürse, yelena ve natasha da dövüşebilir tabii.

  ve yelena demişken, scarlett florence pugh’un resmen gölgesinde kalmış. scarlett’in oyunculuğunu biraz abartı buldum hep bu marvel filmlerinde. çok sevdiğim söylenemez. güzel kadın olduğunu inkâr etmem asla, hele ki kızıl saçlarla ama florence çok çok daha iyiydi. hawkeye’de görmek için sabırsızlanıyorum.

  filmin diğer noktaları... rachel weisz ve david harbour’u görmek güzeldi ama rachel sönüktü, david’in de red guardian karakteri tam bir maymuna çevrilmişti. türlü şarlatanlıklar vs. adam rusların ilk süper soldier’ı halbuki. tamam kendisi de diyor filmde, melina operasyonun beyni ben de kas gücüydüm diye ama bu kadar da olmaz ki. amerikalıların tipik rusya’yı karalama propagandası. herifler yıllarca çaktırmadan burunlarının dibinde yaşamış, casusluk yapmış, fark etmemişler. o yara kapanmamış belli ki sürekli bir b.k atma. tamam, anladık en büyük, en zeki sizsiniz. (çemkirme mode: off)

  müzikleri her zamanki gibi güzeldi. marvel müzik işini iyi yapıyor filmlerinde. hele açılış diyebileceğimiz kısımda natasha’nın aldığı eğitimin montajı gösterilirken çalan smells like teen spirit cover’ı tüyler ürperticiydi.

  https://www.youtube.com/watch?v=p5M1sWA0J0Y

  neyse, başta dediğim gibi, bu filme kadın casus filmi olarak bakarsanız sorun yok...