bülent şık - youreads

  1. 677 sayılı Kanun hükmünde kararname ile Akdeniz Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr.

    cumhuriyet gazetesinde yayınlanan şu yazı dizisi nedeni ile hakkında soruşturma açılmış. Sağlık Bakanlığı’nın şikayeti üzerine başlatılan soruşturmaya gerekçe olarak “göreve ilişkin sırrın açıklanması”, “yasaklanan bilgileri temin”, “yasaklanan bilgileri açıklama” ve “takdir olunacak diğer suçlar” gösterilmiş. Bülent Şık'ın haklı olarak yorumu şöyle:

    "...Devletin, kamu kurumlarının bu kadar yıprandığı, halk ve çevre sağlığının bu kadar tahrip edildiği bir ülkede verilerin gizliliğinden, yasak verileri çalmaktan söz etmekse gülünçtür. Bir akademisyenin asli sorumluluğu devlete ya da kurumlara değil halka karşıdır. Bu sorumluluk içinde olduğumuz şartlarda ne kadar aşındırılmış ve baskı altına alınmış olsa da hatırlamamız gereken gerçek şudur: Kamu sağlığını ilgilendiren konularda sır ya da yasak olamaz.”

    kamu sağlığı - gizlilik gibi tilkiler doluştu okurken sizin de aklınıza, biliyorum; ama durum bu. yazı dizisini kaldırılmadan okumanızı öneririm.
    mesut