çocukların karnında bomba arayarak terörle mücadele etmek - youreads 1. Çoğunuzun malumu, Sur'daki şehir savaşlarında özel harekatçıların kendi çektiği görüntüler piyasaya sürülmüştür. Bu, çocukların karnında bomba arayarak "terörle mücadele" eden devletin, kürtleri ülkeye kazandırma çabası tabii ki. Yersen.
  Bugüne kadar böyle bir olay olmamışken bunun yapılmasının tek sebebi sindirmedir, okul çantalı çocuklara, kadınlara bunu yaparak büyüdüklerinde "devlet size ne yaptı" diye gelmeyeceksin, tabii bunlar kayıtlara yansıyanlar, henüz sur'da tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz, ortalık sakinleşip insanlar kendini güvende hissettiğinde tanıklıkları daha iyi öğreneceğiz.

  Bu politikanın örgüte eleman sağlamaktan başka bir işe yaramayacağını bilmiyorlar mı sizce? "Bizim de kontrol edemediğimiz yapılar var, dinlemiyorlar" diyen devletin en üst düzey güvenlik bürokratı dönemin icişleri bakanı efkan ala'nın bile itiraf ettiği bu süreç yargılanmazsa, kimseyi yanında bulamayan bunun gibi çocukları ne kadar uğraşsak durduramayız.
  video linki

  Edit: görüntulerde kız çocuklarının olduğu bölüm kesilmiş, tamamının olduğu bir link koymadım.
  Edit 2: devlete karşı direnmenin yiğitlik sayıldığı bir coğrafyada yetişen çocuklar bunlar, her eylemde birileri tarafından ortaya kolayca atılabiliyorlar, fakat ben 30 yaşındayım 40 yıllık savaşın içinde çocuklara bomba veya silah taşıtıldığını duymadım. Yanlışım varsa düzeltin. Derdim kimseyi savunmak değil, sivillere bunlar çektirildiğinde çıkacak sonuçlar. Bu ülke hepimizin barış hepimiz için lazım.
 2. kimse bu ufak kız çocuğunun yaşadığı travmayı inkar edemez etmemelidir de. belki tek suçu o coğrafyada yaşamaktır. ancak;

  "bahsedilen örgütün bugüne kadar çocukları canlı bomba olarak kullanmak gibi bir eylemi yoktur"

  ne demek istiyorsun? bugüne kadar çocukları defalarca kullandılar ama canlı bomba olarak mı kullanmadılar demek istiyorsun? trt' de yayınlanan belgeselde küçük bir çocuğa sorulan "savaşmak zorunda kalsan ne yapardın?" sorusuna çocuğun "kendimi kontrol noktasında patlatırdım" demesini de unutmayalım. (söz konusu belgesel sanırım cihat ile ilgiliydi ve çocuk suriyeliydi ancak örnek olsun diye yazdım.)

  peki "kobani düşerse istanbul' u yakarız." cümlesini sarf edip çoluğu çocuğu sokaklara salanlar kimlerdi? şu fotoğrafı da aşağıya bırakayım.

  örn

  "ordaki çocuklara kimsenin bomba bağlamayacağını ordaki polislerin hepsi çok iyi biliyor."

  nerden biliyor? ülkede son bir sene içerisinde kaç tane bomba patladı? ülke şu anda çocuklardan canlı bomba olmaz denilecek bir halde mi? sen nerden biliyorsun? belki normal prosedür uygulanıyor? peki orada sadece ve sadece o kız çocuğu mu var? video ilk servis edildiğinde neden sadece kız çocuğunun olduğu bölüm vardı? peki bu insanların algılarıyla oynamak için yapılmış olabilir mi?

  bunları herhangi bir şeyi savunduğum için söylemiyorum ancak bazı durumlarda her iki tarafı da anlamak zorundasınız. zaten çok sağlıklı olmayan toplumumuzda son yıllarda artan gerilim ve yaşanan olaylar neticesinde herkesin psikolojisi altüst olmuş durumda. eğer bir şeye kızacaksanız bu terörün ta kendisi olmalı.