1. araştırmalara göre haftada 3 gün en az 30´ar dakikalık orta veya yüksek yoğunluklu fiziksel aktivite yapan bireylerin daha mutlu, daha az stresli, daha fazla özgüven sahibi ve olası depresyon ataklarına karşı daha dirençli oldukları tespit edilmiştir. bir deneyde haftada üç gün hızlı yürüyüş yapan yaşlılar, yapmayan yaşlılara göre inanılmaz farklılıklar göstermiştir. fiziksel aktif grupta, belirli bir yaştan sonra doğal olarak kabul edilen yıllık % 1 beyin küçülmesi yerine % 2 beyin büyümesi gözlenmiştir. yani fiziksel aktivite onların beyinlerini gençleştirmiş, hafıza kapasitelerini arttırmış, demens ve alzheimer riskini azaltmış, özgüven ve planlama yetilerini arttırmıştır.
    https://panikataksite.wordpress.com/2019/07/04/depresyondan-kurtulup-alzheimer-ile-basa-cikabilmek-kaygi-ve-korkularini-kontrol-altina-almak-ister-misin/
  2. 10 saat mesai sonrası yorucu bir sporu takiben eve gelindiğinde yemek bile yemek için hal kalmayınca bir saat oturarak beklediğimi düşünürsek, "ne zaman iyi gelmeye başlayacak bu meret" diye sorgulatıyordu vaktinde. hiçbir şeye zamanımın kalmadığı hissi çok ağır basıyordu.