1. şehir merkezi biraz küçük olsa da doğa sporları için mükemmel bir doğası ve altyapısı olan, özgür insanların şehri.
  gatts
 2. gümüş kapı anlamına gelir...
  ulu önder mustafa kemal atatürk bu ilin adını tunceli olarak değiştirmiştir ve 25 aralık 1935 tarihinden beri de öyledir.
 3. gidip görmek istediğim yerlerin başında gelmektedir. anlatılan doğa güzellikleri, şehir yapısından ziyade o topraklardan çıkanların nasıl olur da her biri böyle güzel insanlar olur insan merak ediyor.
 4. dersim'li olduğunu söyleyen bütün tanıdıklarım güzel insanlardı ve oralardan övgüyle bahsederlerdi. gidip görmek nasip olmadı. tarihi hakkında bir bilgim yok. ha keza dersim tunceli'nin bir ilçesi midir yoksa tunceli eskiden dersim miydi orasını da bilemeyeceğim.
 5. yıllardır munzur munzur diye ağlıyorum. sesimi duyan yok. burdan yetkililere sesleniyorum; azıcık ödenek çıkın da bi munzur yapalım festival, doğa görelim, çadır alalım. para yok para.
  rihan
 6. hainler adını duyunca yenilgilerinin üstüne ağızlarından salyalar akıyor. hahahahaha
 7. dersim katliamının ertesinde türk (türkiyeli değil) komünistlerin hadiseler hakkında kominternde yaptığı sunum içler acısıdır. türk komünistler ilerici türk aydınlanmasının dersim'de geri kalmış ve halen direnen gerici feodal unsurları temizlediğini iddia ederek katliamı sahiplenirler. bahse konu savunma internette bir yerlerde bulunabilir.

  tanım: yüzleşilmediği müddetçe türkiye'nin sırtının yerden kalkmayacağı katliamlar yöresi.
 8. tarih öğretmenimin anlattığına göre tunceli adını,
  -devletin tunç eli geldi dağıttı orayı - anlamında almış.
  ayrıca dersim denilince aklınıza tunceli şehri gelse de aslında kendisi, çevre illeri de kapsayan alevi zazaların yaşadığı, sonradan ermenilerin de katıldığı bir bölgenin adıdır
 9. oralı birine birgün deli divane aşık olmak istiyorum.

  sonra, elimde munzurdan bir tas su ile çıkıp dersim dağlarında o'na türküler söyleyeceğim.