1. game of thrones sayesinde birçok insanın bir efsane olduğunu düşündüğü ama gerçekten de yaşamış hayvanlar.

    bilimsel adı canis dirus, "korkunç köpek" anlamına gelen ve pleistosen devrinin sonuyla holosen devrinin başında (125,000-9,400 yıl önce) yaşamış bu dev kurtlar. uzmanlar soylarının neden tükendiğinden emin değiller maalesef. o devirde birçok canlının sonunu getiren, iklim değişikliği, göktaşı çarpması veya insanlar tarafından avlanma seçeneklerden birkaçını oluşturuyor. ancak hiçbiri, aynı dönemlerde evrilmeye başlayarak ortaya çıkan gri kurtların, bu dev kurtlar dururken hayatta kalmış olmasını açıklamıyor.

    günümüz kurtlarından ve köpeklerinden %25 daha büyük olan bu dev kurtların boyu 1 metreyi, uzunluğu 1.80’i ve kilosu da 70’i bulabiliyordu.

    3.2 santimlik dişleriyle de, gelmiş geçmiş tüm canis türleri arasında en güçlü ısırığa ve çene gücüne sahipti. Kılıç dişli kaplanla aynı canlıları avlardı. 30’lu büyük gruplar hâlinde, küçük hayvanlardan çok, mastodon, bizon, at gibi büyük hayvanları tercih ederlerdi. uzmanlara göre, bu alışkanlık soylarının tükenmesinde bir rol oynamış olabilir.

    uzmanlar son yıllarda, birçok hayvanla birlikte, direwolf'ları da geri getirme tartışmasındalar. bulunan kemiklerden alınan dna'larla, günümüz köpeklerin dna'larını birleştirerek, soyu tükenen bu hayvanların geri getirebileceğine inanıyorlar.


    https://www.nationalgeographic.com/animals/article/dire-wolf-dna-study-reveals-surprises