1. internet çağıyla birlikte türeyen kelime öbeği.

  ör: bilgisayarın ram'ini hayli yoran strateji oyununu kapatıp, bacaklarını serinletirken bir anlık arzuyla hayvan hakkı konusunda duyar kasmaya karar verdi;

  "sokaklar hepimizin! hayvan hakkı mahallemizin nadide bakkalıdır, sokaklar onundur da aynı zamanda..."
  abi
 2. gerçekte konu hakkında hiçbir şey yapmayıp sosyal medyada 'tatlı su' savunucusu olmaktır
 3. her türlü sosyal mecrada olan durum. ben olaya duyar kasmaktan çok insanların ben de varım bak, benim de görüşüm bu, ben de iyiyim, ölenlere ben de üzülüyor ve tepkimi koyuyorum gibi tabiri caizse psikolojik rahatlamasını sağlayan paylaşımlar yapması olarak görüyorum. kimisi bunu facebook aracılığıyla kimisi ise sözlükler aracılığıyla yapar. aradaki tek fark anonimlik, yoksa biri diğerinden daha zeki ya da bilgili değil.

  ayrıyeten (bkz: ölü yiyiciler)
 4. sosyal mecralarda ilgi çekmek isteyen iki insan türünden biri diğeri ''troll'' diye tabir edilen sahte haber yapan kişiler.

  dün sözlüğün birinde yazar bir entry girmiş. çok uzun olmasına rağmen okudum. mantıklı yanları olan bir yazıydı, ama altına girilen entryler

  sabah sabah bu ne bilader.

  derdini sikeyim.

  durumumuz yoktu okuyamadık.

  gibi saçma sapan entryler. ''sözlük elden gidiyor'' diyen yazarlar bilgili ve mantıklı bir entry yazan yazara da böyle aptalca cümleler kurabiliyor. ne yazılsa beğenmeyen tipler.