• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
eldivenler, hikâyeler - murathan mungan
murathan mungan'ın yaşama dair derin ve incelikli gözlemlerle zenginleştirdiği bu öyküler, kadınlar hakkında, erkekler hakkında, ilişkilerin gerilimi hakkında, ebeveynler hakkında, zamanın geçiciliği ve bazen de "oturup kalıcılığı" hakkında, tesadüfler hakkında kısaca hayat hakkında… eldivenler, hikâyeler, 10 öyküden oluşuyor. eldivenler, ansızın her şey, kaset, yaz gibisi var mı?, kötü adamla kötü kadının aşkı üzerine küçük bir film, krepen'in duvarı, islık, çarpışma, tabut ve geçici kesinlikler.


 1. yillar yillar once okumustum bu kitabi.ilk basim yili olan 2009'da olmasi lazim. cok fazla detay hatirlamiyorum kitaba dair. kitabi dusundugumde aklima gelen iki sey var. cok sevdigim ve huzunden dolayi bedenimde fiziksel agri hissettiren bir kitapti. oykulerden birinde ( spoil etmeden anlatabilme cabasindayim) bir nedenden oturu cok cok uzulup ve bu uzuntu neticesinde bedeninde kanama ve sanci yasayan bir kadin vardi. o bolumu okuduktan sonra butun gece kadinin cektigi aciya benzer aci cekmistim yatagimda...
 2. 6 ay kadar once okuduğum hikaye kitabi.

  bazi detaylar çok güzeldi, üslup ilk baslarda cok akiciydi, dil kullanımı güzel. okurken son hikaye hariç cok büyük keyif aldım. son hikayede biraz kasti.

  ama aklımda cok az şey kaldı kitaptan. iyi vakit geçirmek icin okunabilir.

  !---- spoiler ----!

  aklimda kalan en belirgin ayrıntı zengin ve sehirli karısından ayrılan taşralı adamin iliskilerine dair geriye donuk yaptigi tespitlerdi. karisinin ailesinden farklı olmak ve bilmediği seyleri izlemek adina kendisine duydugu ilgi ve sevgi, sonraları sinif farkindan kaynaklı kucuk detayların gittikçe göze batar hale gelmesi, karisinin hincini hikayeci arkadaşından cikarmasi, kendi hayatinin getirdiklerinden baska dram bilmeyen, dostoyevskiye öykünen taşralı romantik adam... benim daha once okumadigim ve hatta görmediğim fakat bir sekilde gercek oldugunu bildigim bir tespit.

  !---- spoiler ----!