elektron - youreads 1. elektron, temel atom altı parçacıklardan bir tanesidir.

  negatif elektrik yükü olan elektron, (bkz: lepton) ailesinin ilk üyesidir. alt yapıları veya bileşenleri yoktur. kuantum mekaniği özelliklerinde (bkz: fermiyon) ünitesinde yarım tam sayı değerinde içsel momentumu vardır.

  elektron'u bu kadar özel kılan ise hem parçacık hem de dalga özelliğini gözlemlenebilmesi diğer parçacıklar göre daha kolay olmasından kaynaklanır, kütlesi az olduğu için (bkz: de broglie) dalga boyu daha yüksektir ve gözlemlenebilirliğini arttırır.

  elektron çevresindeki elektrik akımını yönetir, elektronun gözlemciye bağlı hareketi manyetik alanı da yönetir, çevresini yönetmeye doğuştan yetenekli parçacığımız dışsal manyetik alanda sapıtabilir.

  bilimde ve laboratuvar aletlerinin bir çoğunda gözümüzü açan elektron, elektro manyetik alan kullanan tüm bilimsel cihazlarda yardımımıza koşar.

  termal iletkenlik, elektrik, manyetizma gibi birçok fizik fenomeninin başrol kahramanı olan elektron aynı zamanda türkçe bilmeyen arkadaşlara "koktenbilimci" yi izah edemediğim için kullandığım nickim olur.

  elektron'un antiparçacığı (bkz: pozitron) 'dur,