emile zola - youreads

emile zola

Kimdir?

1840'ta paris'te doğdu. gençlik yılları yoksulluk içinde geçti. kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı, çirkinliklerin açıkça anlatıldığı ilk romanı la confession de claude, yalnızca halkın dikkatini çekmekle kalmadı, polisin ve yayınevinin tepkisiyle karşılaştı. bunun üzerine yayınevinden ayrılarak serbest gazetecilikle geçinmeye başladı. vatana ihanetle suçlanıp müebbete mahkum edilen yahudi asıllı alfred dreyfüs'ü savunan zola, genelkurmayı sıçlayan ünlü açık mektubunu yayımladıktan sonra ingiltere'ye kaçmak zorunda kaldı; ancak davanın yeniden görülmesini de sağladı. edebiyatta doğalcılığın kurucusu olarak kabul edilen zola, 1902'de evinde karbonmonoksit gazından zehirlenerek öldü.


  1. germinal eserini okumakta olduğum yazar. akıcı bir dille yazıyor ve sade betimlemeler kullanıyor.
  2. 19.yy sonları ve 20.yy başlarında elektrikli arabalar, güneş enerjisi, tarım reformu, aile kavgaları, fransiz burjuvasini, çarpık ilişkileri, sifirdan yükselen rakipsiz bir moda firmasini ve kadınların alışveriş çılgınlığını, nana'yı, maden işçilerinin yaşadıkları zorlukları ve daha nice konu üzerinden insanı-devleti-toplumu anlatmıştır. tüm bu konuları ayrı ayrı işlemiştir.. ülkemizde yalnızca germinal ve nana ile taninmamasi gerekir. emek,toprak,kadınların cenneti,meyhane,apartman ve daha bir sürü güzel esere sahiptir
    eh
  3. en ünlü eserlerinden biri 19. yüzyıl fransa'sındaki madencilerin hayatını kaleme aldığı germinal olan natüralist yazar.
  4. 21 ciltlik seri roman yazan çılgın edebiyatçı . therese raquini kısa vurucu çok çok güzeldir . okunasıdır.