1. Tahminen mart 1962'de Giresun Şebinkarahisar'da doğan, 13 Aralık 1980'de Ankara cezaevinde idam edilen genç HK üyesi. Ankara Yapı Meslek Lisesinde okuyordu.

    2 Şubat 1980'de, Ayrancı'daki bir korsan miting esnasında inzibat eri Zekeriya Önge'yi öldürmek suçundan gözaltına alınır. Alelacele bir yargılamayı müteakiben Mart ayında idam cezasına çarptırılır (ilk aşama duruşmada avukat tutmasına izin verilmediği, avukatın ancak Yargıtay aşamasında devreye girebildiğini de ekleyelim), avukatların yaş konusu dahil itirazları dikkate alınmadan 13 Aralık'ta idam edilir.

    Sürekli yaşı üzerinden eleştirilen, özellikle idam edilmesi için yaşının büyütüldüğü sıkça anlatılan Erdal'ın "yaşının büyütülmesi" hatasına düşmeyen yok gibi bir şey. Ne yani, "karar: vatandaş Erdal Eren'in idam cezasına çarptırılması için yaşının tashihine" diye dava mı açılıyor? Öte yandan avukatların da iddiasına itibar edilmemiş, sadece kemik röntgeni üzerinden "18 yaşında olabilir" diye bir rapor verilmiş. Yine de gerçek doğum tarihinin 1964 olduğu balon. Çünkü ailesi bile tam olarak bilmediğinden, her yerde görülen resmi doğum tarihi olan 1961 mezarında bile kullanılmıştır. Avukatı Nihat Toktay, yine aileye dayandırarak Mart 1962 gibi tahmini bir aralık verirdi, ama bu da kesin değil.

    Son olarak dava sürecindeki şaibeleri, dönemin Askeri Yargıtay üyelerinden Ahmet Turan 2007 yılında anlatmış.