ermiş - halil cibran - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.89)
Yazar halil cibran
ermiş - halil cibran
size bir de denildi ki hayat karanlıktır diye ve sizler bezginliğinizde tekrar edegeldiniz, bir bezgin tarafından ne söylenmişse. ve ben derim ki hayat, sahiden karanlıktır, insiyak olduğu zaman başka. ve her insiyak kördür, bilgi olduğu zaman başka. ve her bilgi beyhudedir, çalışma olduğu zaman başka. ve her çalışma nafiledir, aşk olduğu zaman başka. ve her ne zaman aşkla çalışırsanız kendinizi kendinize raptedersiniz ve ötekine ve allah'a.


 1. halil cibran'ın; aşk, ölüm, doğa, özlem gibi konuları işlediği, dini ve mistik öğelere sahip kitabı.1923 yılında yayımlanan kitap cibran'ın, insanın varoluşuna ve yaşantısına attığı bir bakıştır adeta. kitapta amin maalouf'un halil cibran'ı anlattığı "bir edebiyat sürgünü: cibran" adlı yazısı yer almaktadır.
 2. "fakat tepeden inerken bir hüzün çöktü üzerine ve kalbinden şu düşünce geçti: kederlenmeden ve huzur içinde nasıl giderim? yo hayır, ruhum sızısız ayrılmayacak bu kentten."
 3. "hakikati buldum değil, bir hakikat buldum deyin. ruhun yolunu buldum demeyin. kendi yolumda yürürken ruhla karşılaştım deyin"
 4. uyandığında huzur veren bir rüya görmek, herkesin mutlu olduğu bir masal dinlemek veya lezzetli bir pınardan su içmek gibiydi bu kitabı okumak... kesinlikle tekrar ve hatta tekrar tekrar okunacak bir başucu-huzur kitabı. kitabın yarısından fazlasının altı çizili olduğu için sadece bir kısmını paylaşacağım:

  "...çünkü hayat ne geriye gider ne de geçmiş zamanla ilgilenir.

  ***

  sizlere hayatın kapkara olduğu da söylenmiştir. ve sizler gerçekte zayıf kimselerce söylenmiş olan bu sözleri kendi zayıflığınız için de dilinize dolayıp, yinelemektesiniz...

  ***

  hayatı çalışmak yoluyla sevmek, hayatın en derin sırrına ermektir.

  ***

  acılarınızın çoğu kendi seçiminizdir."
 5. hayata dair nokta atışlarıyla ilerleyen, gizemli bir havası da olan bir kitaptır. şöyle müsait bir zamanda 2-3 saat ayırıp güzelce okuyup irdelemenizi tavsiye ederim. zaten kısacık bir şey ama içi dolu dolu. pdf'si de vardır internette her yerde. ama alıp başucuna koymakta yarar var.

  !---- spoiler ----!

  hayat gerçekten karanlıktır, dürtüler olmadığı zaman.
  ve tüm dürtüler kördür, bilgi olmadığı zaman.
  ve tüm bilgiler boşunadır, iş olmadığı zaman.
  ve tüm işler boşunadır, aşk olmadığı zaman.

  !---- spoiler ----!
  abi
 6. "daha dündü bir rüyada karşılaşmıştık. yalnızlığımda şarkı söylediniz bana ve ben özlemlerinizden bir hisar kurdum semada. fakat şimdi uykumuz kaçtı ve rüyamız dağıldı ve artık şafak değil."
  anna
 7. "kötülük yapan birinden, sizlerden biri değil de, size yabancı biriymiş, dünyanıza giren davetsiz bir misafirmiş gibi söz ettiğinizi sık sık duydum. fakat ben derim ki, evliyalar ve adil kişiler nasıl her birinizin içindeki en yüksekten daha yukarı çıkamazlarsa, kötüler ve zayıflar da yine sizlerin içindeki o en alçak noktadan daha aşağıya inemezler."
 8. bir kez okudum; yeterli mi diye düşündüm... altını çizsem de pek çok cümlenin tekrar tekrar okumak istediğim bir kitap oldu. hayata dair her konuda, güçlü vurgular yapmış.. bu arada alkım yayınevine ait bir baskısı vardı bende ve sanıyorum kendi çizimlerine yer verilmişti. şayet öyleyse ressam olarak da cibran çok başarılı anladığım kadarıyla naçizane. ^:bu bilgiden emin değilim??^

  “bilgeler size bilgeliklerinden vermeye geldiler. ben sizin bilgeliğinizden almaya geldim: bakın bilgelikten de büyük olanı buldum.”