ernesto che guevara - youreads

ernesto che guevara

Kimdir?

ernesto "che" guevara, kısaca che guevara ya da el che...

tıp eğitimi alırken latin amerika’yı baştan başa dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak marksizm’i incelemeye başladı ve başkan jacobo arbenz guzman'ın önderliğinde guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.

bir süre sonra 1959 yılında küba’da yönetimi ele geçiren fidel castro’nun askerî nitelikli 26 temmuz hareketi’nin bir üyesi oldu. yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında küba’dan ayrıldı. ilk olarak kongo-kinşasa’ya (sonraları kongo demokratik cumhuriyeti) daha sonra da cia ve amerikan ordusu özel harekât birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı bolivya’ya gitti. guevara 9 ekim 1967’de vallegrande yakınlarındaki la higuera’da bolivya ordusu’nun elinde iken öldürüldü. son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine tanıklık etmişlerdir.

ölümünden sonra guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. guevara’nın alberto korda tarafından çekilen fotoğrafı "dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü" olarak nitelenmiştir.


  1. devrimden sonra küba merkez bankasının başına getirilmiş devrimci. ve sık sık parayı kınadığı ve yürürlükten kaldırılmasını desteklediği için bu görüşünü desteklemek adına küba paralarını takma adı olan “che” ile imzalamıştır. paraların üzerine şeker kamışı toplayan bir köylünün resmini bastırmıştır. her alanda devrimci hareketlerini sergilemiş insan.

    http://cdn.listelist.com/listeliststatic/2014/06/Che.png

    o paralara gitti gidiyor üzerinden ulaşabilirsiniz. uygun fiyata satılıyor hatıra olarak almak isteyen olursa.
    http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon/kuba-1960-10-pesos-che-imzali-a-1109-157688654?gclid=CICHp__X3cUCFcXLtAodhzUA-g&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0