1. nedir ulan o zaman dediğim argümandır.

  diyoruz ki suudi arabistan şeriatla yönetiliyor islam işte, kadınların doğru düzgün hakkı yok. cevap gerçek islam bu değil.

  diyoruz ki iran işte islam cumhuriyeti, kadınları recm ederek öldürüyorlar, 1 erkeğin şahitliği 2 kadına sayılıyor falan. cevap yine gerçek islam bu değil.

  diyoruz ki işid, adı üstünde islam devleti, adamların yemediği bok, yapmadığı kalleşlik kalmadı. cevap gerçek islam değil ama onlarınki. müslümanların en büyük düşmanı onlaar.

  diyoruz ki akp, ülkenin yüzde 50'si oy veriyor, adamın tek argümanı müslüman olmak, yine onun da durumu malum, yine cevap ama halk cahil olduğundan oy veriyor gerçek islam bu değil.

  diyoruz ki nur cemaati, fetullah gülen falan, para içinde yüzüyorlar nasıl oluyor, diyorlar ki onlar paralel, -en sevdiğim kısım bu- diyorlar ki onlar müslüman bile değil yahudi onlar, onlarınki gerçek islam değil.

  umarım muhammed'in kurduğu islam dini gerçek islamdır. yoksa benim kafam fena karışacak.

  edit: imla
 2. bir tanrıya, bir dine inanmamak gayet doğal bir durumdur. fakat herhangi bir din veya inanışla, yahut inanmayışla dalga geçmek alçakçadır.

  (bkz: gerçek mizah bu değil)
  kuz
 3. gerçekten de boku çıkmış bir cümle oldu bu şey. o kadar klişeleşti ki bunu diyen birisini dinlemek bile saçma geliyor.

  sadece bu sebeple değil ama bu da dahil birçok sebepten ötürü kendisinin müslüman olduğunu iddia eden bu adamlardan nefret ediyorum.

  öncelikle kendim hakkında ufak bir detay vereyim hoşunuza gitmezse bunu okuyup zamanınızı harcamayın. ben allah'a da, son peygamberi muhammed'e de ve kuran'a da inanan bir müslümanım. tabi diğer tüm peygamberlerine ve kitaplarına da inanıyorum. ayrıca benim şu dünyada nefret ettiğim insanları bir şekilde oranlamam mümkün olsaydı. kendine müslüman demeyenler bu oranda %1'in altında olurdu. geri kalan tüm nefretim kendisine müslüman'ım diyen insanlaradır. ama niye?

  suudi arabistan'ın şeriatla yönetilmesi. kim böyle bir emir vermiş. ben kuran'ı okudum ve hala da okumaktayım kuran'da böyle bir emire rast gelmedim. yoksa onlar şeyhlerine veya din adamlarına dayanarak mı böyle bir şey yapıyorlar? hatta daha kötüsü kendi otoritelerini sağlamak için allah'ın dinini mi kullanıyorlar? bilemiyorum. burada onların uyguladığı şeriattan bahsediyorum. şöyle bir örnek vereyim. kuran'ın farklı yerlerinde sabredin yazar ama aza kanaat getirin gibi bir şeye denk gelmedim. daha çok mücadele edin, bir işiniz bitti mi diğerine başlayın gibi şeylerle karşılaştım. ama bizim müslümanlar aza kanaat edip, kendi haklarını yiyen insanlara karşı en ufak bir isyana girişmez, akıllarınca "sabrediyorlar" işte.

  2 kadının şahitliğinin bir erkeğe denk geldiği bir yer görmedim ben kuran'da. ama gerçekten de 2 kadın şahit olsun denilen bir yer görmüştüm. ama aynı şekilde 2 erkek şahit bulun* denilen bir yere de rastladım. yani böyle bir emir varsa bile acaba allah, kendi yarattığı kadınları erkeklerden daha aşağı gördüğü için mi bunu emrediyor yoksa başka nedenleri mi var? tartışılır.

  *(normalde kuran'dan bir ayetin bir kısmını örnek vermeyi hiç sevmiyorum. bunu yapmak büyük yanlış anlaşılmalara yol açabiliyor. kendimden biliyorum. ama madem gördüm dedim gördüğüm ayetin o kısmını buraya yapıştırayım ama siz bana inanmayın açın 2. surenin (Bakara) 282. ayetine bakın: "...Rabbi olan ALLAH'tan korksun, onda sahtekarlık yapmasın. Borçlanan kişi aklı ermez, veya çaresiz, ya da dikte etmekten aciz ise velisi adaletle yazdırmalı. Erkeklerinizden iki şahit te tanıklık etsin...")

  geldik ışid'e. bu konuda kafam çok rahat. bırakın savunmasız insanların kafasını kesmeye, savaşta esir düşmüş insanlara karşı kuran'da emredilen ayete bakın: "Tüm bunlardan sonra, sizler hala birbirinizi öldürüyor, aranızdan bir grubu yurtlarından çıkarıyor, kötülük ve düşmanlıkta onlara karşı birleşiyorsunuz. Onları yurtlarından çıkarmanız zaten size haramken, bu yetmiyormuş gibi size esir düştüklerinde bir de onlardan fidye istiyorsunuz..." (2:85) Yani bırakın kafa kesmeyi, esirleri bırakmak için fidye isteyenleri bile allah nasıl kötülemiş.

  akp mevzusunu es geçiyorum. akp'li olduğum için değil, başıma bir iş gelmesinden korkuyorum. (hem benim için hem de bu ülke için ne kadar utanılacak bir şey.)

  gelelim cemaate. bunu sadece fethullah gülen cemaatine indirgemek bile aşırı iyi niyetlilik olur. cemaatleri gram sevmem ben zaten. mesela f.g.'nin kuran hakkındaki görüşünü ve ne kadar kuran'ı dikkate aldığını şu videoda görün. isterseniz baştan izleyin de benim içim sıkıldığı için size de direkt saniyesinden verdim linki.

  not: bu tür konularda konuşmaktan hiç hoşnut olmam. yalnış bir şeyler dediysem allah affetsin. ama ben sizi bir kere daha uyarayım bu yazıyı "bana inanmayın" diyen birisi yazmış gibi görün. yani ben doğru değilim ama islam'a laf ediyorsanız da bir zahmet kuran'a da göz gezdirin. yine de kendine müslüman diyen biz güya inananların böyle saçma sapan işler yapması yine bizim ayıbımız.

  not2: bunu müslüman olmayan birini müslüman etme çabasıyla yazmadım. yorum biraz da uzamış gitmiş, belki biraz da sıkıcıdır. sadece artık bıktığım için içimi biraz olsun boşaltmak istedim. bir de yorumun içerisinde "ben öyle bir şeye rast gelmedim" tarzı cümleler var. kuran'ı henüz sonuna kadar okumadığım için o şekilde yazdım. yanlışım varsa cahilliğimdendir, bir art niyetim yok. kimse de kişisel algılamasın ben genele gıcığım zaten.

  edit: bana mı geldi bilmiyorum ama neyi rehabilite ettiğinizle ilgilenmiyorum. bir şeyin doğruluğu için milyonların onu doğru bilmesi bana yeterli gelmiyor.
 4. bu klişeyi kullanan imana zincirli akılların artık neyi iddia edeceklerini şaşırdığına tanık oluyorum her gün. mezheplerin ret edilmesi son yıllarda modaydı, sonra şeriat ve bittabii fıkıh da ret edilmeye başlandı. ellerinde bir buhari ve müslim kaldı, onu da ret etmeye başlayanlar peydah oldu. islami son yıllardaki zilletinden kurtaracağız diye 12 asır geriye gidiyor ve elindeki tüm kaynakları yanlış diye nitelendirdiği için -bana kalırsa bir çok konuda anlamsız, tutarsız, yanlış ve ahlaksız- bir metinden gerçek islamı arıyor hale geldiler. daha nereye kadar gidecek bu çok merak ediyorum.

  edit: bahsettiğim arkadaşla bugün konuşma şansı da yakaladım. dediğim gibi hadis, sünnet, şeriat, mezhep, tarikat, öğreti her şey yalan, güvenilmez. tek kaynak kuran. bu arkadaş günde 3 vakit namaz kılıyor (kuranda beş vakit namaz geçmez gerçektende), arapça hiçbir bir şey ezberlemiyor veya okumuyor, muhammede muhammed diyor. hazret demiyor, salavat falan getirmiyor, sahabiler ve yaşamları ile, muhammedin hayatı, siyer vs hiçbir şeyle ilgilenmiyor bildiğin. mucizelere bile inanmıyor. muhammedin hiçbir mucizesi olmadığını söylüyor. kuran çevirilerini de doğrudan çeviri, kelime kelime şeklinde ulaşıp yorumluyor, başkasının yorumlarına, meal veya tefsir ile kesinlikle ilgilenmiyor. kendisine müslüman, bizim bildiğimiz müslümanlara da muhammedi diyor.

  bir ateist olarak benimle tartışınca çok garipsedim ve islam hakkında tonla soru sordum. mesela islamda şarap(alkol) içmek haram değilmiş. bunun gibi tonla şeyden bahsetti. ben tanrı varlığına inanmadığım, yaratılışçı olmadığım için o konulara girmek istediysem de henüz araştırma ve öğrenme aşamasında olduğunu ve ileride bu konuşmaları yapacağımız konusunda anlaştık.

  hala garipsiyorum bu durumu. ne kadar zamanda alışırım bilemiyorum.
 5. avrupa orta çağı yaşayıp, cadı bunlar diyerek giyotinle her gün kafa koparırken, islam dinine mensup düşünürler bilimle uğraşıyordu. belli aramaya inanıp araştırıp okumayacaksınız. ben küçük örnekler vermeye çalışayım. ama demek değildir ki gerçek islam bu. islam sadece bir dindir. bu dine inanan birinin yaptığı iyilik veya kötülükler o dinin geneline yorulamaz. yani sen üstüste avrupanın en güvenli aracı seçilen volvo ile kaza yapıp ölürsen, bu volvonun değil senin salaklığındandır.

  - Daha 1000 yıllarında, yani Kopernik'ten 500 sene önce, İslam bilgini El-Biruni(973-1048) "gündüz ve gece değişikliği"nin; diğer gezegenler gibi Dünya'nın, Güneş etrafında dönmesiyle meydana geldiği söylemiştir.

  -H. G. Wells, "Kısa Dünya Tarihi" adlı kitabında şöyle der.

  "(Müslümanlar), yapabilecekleri keşiflerin, kendilerine ne büyük faydalar sağlayacağını ve insanların hayatında ne kadar kapsamlı etkiler yapacağını başlangıçta anlamışlardı. Metal sanayii ve teknik aletler alanlarında, son derece değerli keşifler yaptılar. Metal karışımları ve boyaları keşfettiler. Damıtma, esans çıkarma ve optik camlar yapma usullerini keşfettiler."

  - ilk kağıt imalathanesi 794 tarihinde Bağdat'da kurulmuştur. avrupaya kağıtı getiren müslümanlardır. he sonrası malum.

  -ilk barut ve ateşli silahları bulanlar müslümanlardır . - Dr. Sigrid Hunke, "Avrupa'nın Üzerine Doğan İslam Güneşi"

  daha fazlası şurada kaynaklarıyla verilmiş. http://www.yaklasansaat.com/dunyamiz/bilim_ve_teknoloji/islam_medeniyetinin_bilim_ve_teknolojiye_katkilari.asp

  son olarak İbrahim Hakkı (1705-1771 darwinden 100 yıl önce yaşamıştır) Marifetnamesi'nde meseleyi şöyle nakleder:

  "Allah'ın emriyle felekler ve yıldızlar hareket edip dört unsur, (ateş, hava, su ve toprak) birbirlerine karışır ve birleşir. Bu karışım ve birleşmeden önce madenler meydana gelir. Bundan da bitkiler, maden ve bitkilerin birleşmesinden de hayvanlar meydana gelir ve hayvan soyu kemalini, en uygun şeklini bulunca insan hasıl olur" (Hakkı, İ. Marifetname, s.29).

  demem o ki insanları günümüzdeki yobazlıklarına ulaştıran islam değil, insanların ta kendisidir. azıcık araştırın yahu. madem kafanıza bu kadar takılıyor, azıcık araştırın.
 6. gerçeği neredeyse artık bulup bir getirelim, yalancı olanın yaptıkları yetti artık.
 7. bu ulkede yasayanlarca dile getirilen bir soylemdir. bunu soyleye soyleye gercek islam islami utopya haline getirdik , emegi gecen herkesin allah belasini tez zamanda versin.
 8. bu değil,
  bu hiç değil
  bu sıradan
  farklı bir islam istiyorum, bu değil
  hayır bu hiç değil
  beni anlamıyorsunuz
  bunlara herkes iman ediyor
  daha farklı bir şey
  insanlar mümin olsun
  hayır bu değil!!!

  e ne peki?
 9. "islam’ı küçültüp küçültüp cüzdanına veya şarjörüne doldurmak... işte asıl alçaklık ve ihanet budur! "
  ot dergi- (bkz: murat menteş)
 10. aslında gerçek islam uhud savaşında öldü. yerine yossi kohen geçti ve o zamandan beri islam diye bildiğimiz din aslında yüzyıllardır yaşayan bir yahudi bir ajanın ta kendisi.

  peşinen not : yahudilerin tüm dünyayı yönettiklerine inananlar bir yahudinin yüzyıllardır yaşadığına da inansınlar bir zahmet ..
  ee