her gün yeni bir kürtçe kelime - youreads 1. kimin neden kürtçe öğrenmek istediğini çok merak ettiğim bir sözlük eventi.

  (bkz: ona ilgi gösterin)
 2. ne çomarlar var şu dünyada'nın kürtçesi nedir acaba.
  yok kim öğrenmek ister yok dil değil. bunun kürtçesi ne acaba.

  ben bir yıl karsın digor ilçesinde mecburi hizmet yaptım. bazı hastalar türkçe bilmiyordu. bende kürtçe bilmiyorum. keşke o dönem böyle bir şey olsaymış.

  ihtiyaç duyan insanlar olabilir. dil öğrenmek zekayı geliştirir. bu bilimsel mi bilmiyorum ama üç dört dil bilen arkadaşlarıma bakınca hepsi zeki çocuklar. ben ingilizce dışında bir dil öğrenmeden bu yaşa kadar gelen bir odunum.
 3. irlanda-amerika ile van-şırnak ayrımı yapamayan insanlar gerçekten benimle sohbet etmemeli bunun yerine kürtçe öğrenmek sizin için daha mantıklı bir tercih olur cidden.

  siz kürtçe öğrenerek cahilliğinizi atın efenim. ben mi? ben zaten cahilim.
 4. gerçek dünya ile idealindeki pembe dünyayı ayırt edemeyen insanların desteklediği ve gereksiz görmediği bir başlık.

  ne ırkçıyım ne de milliyetçiyim sadece atatürkçüyüm.

  atatürk türkçe konuşulsun yazılsın diye harf devrimi yaptıktan sonra(ki bu zamanda kendisi 48 yaşındadır) bir daha asla eski dili kullanmamıştır. 48 senelik alışkanlığını tak diye çöpe atıyor.

  sen de ülkende sırf ayrım olsun diye hali hazırda türkçe bilen insanlarla kürtçe konuşmak için her gün kelime ezberle adlı üstü kapalı bir propagandaya destek ol.

  kusura bakma tatlım o kadar salak değilim. neyin ne için olduğunu anlayabiliyorum.

  ha bu arada hiç denk geldiniz mi bilmiyorum ancak eger türkiyede yaşıyorsanız görmüşsünüzdür(bu yaşa kadar hele ohoo) kürtçe biliyorum diyen ama daha önceden tanışmayan iki kişi kürtçe konuşarak anlaşamıyorlar genelde. dil yapısını vs bilmiyorum ama ikisi de kürtçe bildiğini söylerken 3-4 cümleden sonra ben seninkini anlamıyorum vs diyorlar. bu da böyle bir tespit olarak kalsın.
 5. tanım; bir aktivite.

  yorum;

  kürtçenin kendi başına bir dil mi yoksa yalnızca farsçanın bir dialekti mi olduğunu bilmiyorum. konuyu pek derince araştırmadım da zaten faat bu kısım hiç de mühim değil. nitekim, azerbaycan türkçesi bizim anlayışımızda bir dialekt olsa da ayrıca bir dil kabul edilmekte. demem o ki, bir dilin dil kabul edilmesi siyasi temellere sahip olduğu için, kürtçenin dil olup olmadığının tartışılması manasız.

  fakat, insanların neden kürtçe öğrendiğini merak eden, hatta bunu pek de gerekli bulmayan birinin "kürtçenin de türkçe gibi öğrenilmek istenebilecek bir dil olmduğunu anlayamayan" şeklinde eleştirilmesini komik buluyorum.

  ben, şahsen, bir insanın durup dururken kürtçe öğrenmek istemesine mana veremem, -bir dönem, sırf toplu taşımada konuşulan kürtçe lafları anlamak için öğreneyim diyordum ama üstüne düşmedim- bir sebebi, bir gerekçe neticesinde doğmuşsa bir istek buna anlam verebilirim. ha, denebilir ki hiçbir istek durup dururken doğmaz. bu tartışılabilecekbir şey fakat, benim burdaki kastım, bir insanın durup dururken "fransızca öğreneyim lan" demesini anlayabiliyorken kürtçe öğrenmek istemesini anlayamam.

  asıl bamteli şurası ki, ben bunların aynısını türkçe ve daha pek çok dünya dili için de düşünüyorum. eğer anadili türkçe olan bir adam olarak doğmasaydım, ciddi gerekçelerim olmadan türkçe öğrenmeye kalkacağımı sanmıyorum. ve yukarıda kürtçe öğrenmek istemekle ilgili söylediğim her şey türkçe ve diğer pek çok dil için de söylüyorum.

  valla, kürtçe de türkçe gibi bir dil ise madem, yukarıda söylendiği gibi yani, tekrar sorabilirim ki, anadili bu dillerden olmayan biri, niçin bu dili öğrenmek ister ki? bireysel ilgile ri hariç tutarak sormak gerek bu soruyu gerçi. "kürt kültürüne / türk kültürüne meraklıyım" diyebilir fakat bunun haricinde bir şey? daha genelgeçer bir sebep?
 6. severek takip ettiğim başlık.
  kürtçe bilmiyorum, ayrıyeten tam olarak öğrenme gibi bir çabam yok ama "kürtçe'yi kim, neden öğrenmek ister ki?" gibi subjektif, bencilce ve saçma bir soru aklımdan geçmedi hiç. eşşeğin zikinden dolayı afedersiniz. kimin ne öğrenmek istediğinden size ne?
 7. ben ingilizce dışında bir dil ögrenmeyen bir odun değilim. ama insanların kürtçe öğrenmek istemesini anlamıyorum.

  zorunlu hizmette kürtçe konuşuyorlarmış da kürtçe öğrenmek gerekmiş. heryer suriyeli oldu arapça da öğrenin o zaman bilader.

  bir şeyi yapmanın nedenleri vardır. mantıklı ve mantıksız nedenler olarak ikiye ayrılır. kürtçe ögrenmek mantıklı veya mantıksız demiyorum herkesin bir nedeni olabilir tabi ki ama sözlükten kürtçe ögrenilmez birader.

  not: az biraz kürtçe biliyorum. sebebi sağda solda duymam. ama oturup da hiçbir zaman ögreneyim demedim.
 8. (bkz: her gün yeni bir elfçe kelime)

  çok bir farkı yok kardeş işte bununla.

  anlatmaya çalıştıgım şeyi götünden anlamak isteyen zaten götünden anlıyor sorun yok. sadece söyleyeyim dedim. kürtçe ögrenmeyin diyen yok ama tercihen almanca italyanca japonca filan ögrenseniz sizin için daha faydalı. fanatikliğe gerek yok.
 9. sığ insana laf anlatmak her dilde zordur. hangi dili öğrenmemin bana daha faydalı olabileceğini bana salık veren kişinin akıl sağlığından şüphe ederim.

  bir insan ırkçılık ve milliyetçilik hastalığına yakalandıysa tedavisi çok zordur. ben bu yaştan sonra hiç uğraşamam.

  okuduğunu anlayamayan bir mala ders vermektense senin zihniyetine sokayım demekte bir sakınca görmüyorum.
 10. yaz kızım:
  hivbanu: ay prensesi