içimizdeki şeytan - sabahattin ali - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.85)
içimizdeki şeytan - sabahattin ali
"isteyip istemedeğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticede aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması.. "

bu romanında, toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın "kapana kısılmışlığını" gösteriyor sabahattin ali. aydın geçinenlerin karanlığına, "insanın içindeki şeytan"a keskin bir bakış.


  1. her şey bir kenara benim için ömer'in postanedeki hafız efendi ile olan sohbetleri ve hafız efendinin hayata dair, kendine dair anlattıkları kitabın önüne geçmiştir. o nasıl güzel bir anlatımdır ve ne güzel bir görmüş geçirmişlik havasıdır. hep deriz ya hani rakı içmelik kitap karakterleri diye işte ne ömer ne macide ne de bedri benim için bu karakter kesinlikle hafız efendidir.