iki dikiş arasında zaman - maria duenas - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
Yazar maria duenas
iki dikiş arasında zaman - maria duenas
bazen hayal kırıklıklarını bile hakkıyla yaşayamaz insan.
hayatından kalan üç beş umut kırıntısını toplar valizine.
ve asıl yolculuk o zaman başlar..

ispanya'da yaşayan sira quiroga 1900'lü yılların başında çalışmaya başladığı dikim atölyesinde yeteneği sayesinde zamanla iyi bir terzi haline gelir. ancak nişanlı olmasına rağmen yeni tanıştığı bir adama âşık olup onunla birlikte fas'a gider. fakat o âşık olduğu adam tarafından tüm parası çalınan sira, hiç tanımadığı bu topraklarda yapayalnız kalır. üstelik ispanya'da da durumlar iyice karışmıştır.

sira fas'ta alman generallerin eşlerine elbise dikerek terzilik konusunda kendini kanıtlar. ancak bu arada madrid'de iç savaşın ortasında kalan annesini kurtarması gerekmektedir. tam rahata kavuşacakken bir anda kendisini ii. dünya savaşı'na hazırlanan devletlerin oyunları içinde bulan sira, almanlara karşı ingilizler için casusluk etmeye başlayacak ve oradan oraya sürüklenecektir.

tarihi kişiliklerle bezeli bu romanda, basit bir terziyken bütün bir ülkenin sorumluluğu omuzlarına düşen genç bir kadının hayatını soluksuz okuyacak ve o yıllarda insanların neler yaşadıklarına kendi gözlerinizle tanıklık edeceksiniz.
  1. gayet akıcı, heyecanlı bir eser. çok kısa bir sürede bitirmiştim ve bitirdikten sonra da uzun süre rüyalarımda sira'nın yanında oradan oraya sürükleniyordum. filmi çekilse de izlesem diye çok geçirmiştim içimden ama çekilmedi.. insanı hemen içine çeken bir kitap. savaşın farklı yönlerini, bir kadının üzerindeki etkilerini çok güzel yansıtıyor.

    tarihi roman okumayı sevenlerin bir solukta bitireceği bir eser.