• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.33)
il fiore delle mille e una notte - pier paolo pasolini
binbir gece masalları, 1974 italya - fransa ortak yapımı erotik fantastik filmdir. özgün adı il fiore delle mille e una notte olan film abd'de arabian nights adıyla gösterilmiştir. "binbir gece masalları", mart 1992'de 11. uluslararası istanbul film festivali'nde yönetmenin hayat üçlemesi'ni oluşturan diğer iki filmiyle beraber gösterilmiştir.

filmin özgün adı binbir gecenin çiçeği anlamına gelmektedir. film, orta çağ'da kaleme alınmış binbir gece masalları adlı orta doğu kökenli ünlü edebi eserin oldukça serbest bir uyarlamasıdır. bu masallar dizesinin ingilizce konuşulan ülkelerdeki karşılığı arabian nights (arabistan geceleri) olduğu için de film abd'de bu adla gösterilmiştir.

ayrıksı italyan yönetmen pier paolo pasolini'nin yönettiği filmin senaryosunu da yine pasolini, dacia maraini ile birlikte yazmıştır. yapımcılığını alberto grimaldi'nin üstlendiği filmin müziklerini pasolini'nin daha birçok filminin de müziklerini yapmış olan ennio morricone hazırlamıştır.

çekimleri iran, nepal, yemen, etiopya, hindistan ve eritre gibi egzotik ülkelerde yapılan "1001 gece masalları"nın tamamlanması iki yıldan fazla zaman almıştır (pasolini medea filmini de 1969'da kapadokya'da çekmişti) . filmin sansürlenmemiş 155 dakikalık versiyonu tam 10 masaldan oluşmaktadır. cinsellik dozu çok yüksek sahnelerin ayıklanmış olduğu versiyonu ise 130 dakikadır. her filminde olduğu gibi, pasolini'nin bu filmi de büyük tartışmalara neden olmuş, bir kesim tarafından baş tacı edilirken diğer bir kesim tarafından da tepkiyle karşılanmıştı.
ilk gösterimi 20 mayıs 1974'te cannes film festivali'nde yapılan film altın palmiye ödülüne aday gösterilmiş ancak jüri özel büyük ödülü'nü kazanmıştı.[7] festivalde sansürsüz olan 155 dakikalık versiyonu gösterilmiştir.

abd'de 1979'da önce x (pornografik) film değerlendirme kategorisine sokulan film 1991'de bu kez nc-17 (17 yaş sınırlaması) ile ruhsatlandırılmıştır. bazı ülkelerde (ör: singapur) gösterimi yasak olan filmin birçok ülkede de abd'dekine benzer derecelendirmelerle gösterilmesine izin verilmiştir.

pasolini'nin hayat üçlemesi:

"binbir gece masalları", pier paolo pasolini'nin klasik metinlerden yola çıkarak cinselliği irdelediği ve eski çağlarda cinselliğe gösterilen hoşgörüyü vurguladığı, hayat üçlemesi olarak anılan (rekin teksoy buna eros üçlemesi diyor) üç filminden sonuncusu ve en çok tartışma yaratmış olanıdır. üçlemeyi oluşturan ilk iki film 1971'de çektiği il decameron (dekameron'un aşk öyküleri) ve 1972 tarihli i racconti di canterbury (canterbury öyküleri)'dir. "binbir gece masalları", aynı zamanda yönetmenin sondan bir önceki filmidir. pasolini 1975 yılında çektiği salò filminin tamamlanmasından hemen sonra esrarengiz bir cinayete kurban gitmişti.

pasolini üçlemenin ilk iki filminde bizzat rol almıştı. bazı oyunculara da her üç filminde de yer vermiştir, örneğin franco citti üçlemenin tamamında vardır. (wikipedia)

Sonuç bulunamadı.