• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.65)
incendies - denis villeneuve
ikizler jeanne ve simon'u karışık köklerini araştırmak için orta doğu'ya göndermek bir annenin son dileğidir. wajdi mouawad'ın beğenilen oyunundan uyarlanan ıncendies, iki genç yetişkinin köklü nefret, sonu gelmeyen savaşlar ve kalıcı sevgiye yolculuğunu anlatan güçlü ve dokunaklı öyküsüdür.


 1. çok durağan başlasa da hatta yarım saatin sonunda kapatmayı da düşünsem aldığım dost tavsiyeleri ile -iyi ki- sonuna kadar izledim. meşhur "1+1=1" sahnesinde filmin bütün sırrını çözünce film isminin hakkını vererek parmak uçlarımdan göz bebeklerime kadar vücudumu aleve verdi... sarsıcı kavramı benim için bu filmle vücut bulmuştur.
 2. bende yeni izleyenlerdenim bu filmi;

  !---- spoiler ----!

  en çarpıcı sahne benim için otobüsü yakarken, küçük kızın annesine koşma sahnesi oldu.

  !---- spoiler ----!

  filmin ilk başlarında biraz sıkılabilirsiniz ama yavaş yavaş sizi içine çeken bir bir dram filmi.

  "we stand for peace, not for religion."
 3. en iyi filmler, en iyi dram filmleri listelerinin vazgeçilmezi olan incendies'i izlemeyi her nedense çok çok erteledim. film 2011 yapımı. izlemeye karar vermeden bile önce, beklentim "çarpıcı bir final"di.

  evet filmin çok çarpıcı bir finali var. ama şahsi fikrim, filmin en zayıf kısmının da finali olduğu yönünde. tamamen tesadüfler üzerine kurulu, aykırı, toplumsal ahlakın error vermesine neden olan final, kesinlikle "çok büyük". seyirciyi şaşırtmak için oraya öylece, löp diye konulmuş.

  finali bir kenara koyacak olursak, lübnan iç savaşı sırasında geçen hikaye insanlık adına bir kez daha utanmak için vesilelerden.

  çarpıcı hikaye, başarılı oyunculuklar. izlemeye değer. "hayatımda izlediğim enn iyi film bu" gibi çıkışlar yapan izleyicinin zevkine ise bu saatten sonra güvenmemekte fayda var. trailer