1. insan türünün tarih boyunca yaptığı her şey, verdiği her tepkiyi içerir insan doğası. insan bugüne kadar ne yapmışsa, o şeylerin hepsi insan doğasına dahildir.
  "what desire can be contrary to nature since it was given to man by nature itself?" michel foucault
  söz, çok uzatmadan, der ki: bütün arzular, hisler, duygular insana doğa tarafından verilmiştir ve insanın bu arzular, hisler, duygular doğrultusunda yaptığı her şey insanın doğasına dahildir.
 2. yıkadığı bulaşıklar patronu tarafından beğenilmeyen bulaşıkçı bir arkadaşım, insanın en büyük hastalığı memnuniyetsizliği demişti. katılmamak elde değil.
 3. en iyi yanıtı bir bebek verecektir; ancak onu okuyabilecek dili yine ondan öğrenmek kaydıyla. ortada bir bebek yoksa içindeki bebeğe doğru... aksi takdirde doğaya dair, bozulmuş doğalarımızla ürettiğimiz fikirler yanıtı bulmamıza yardımcı olamayacak yada şöyle diyeyim; bulunan yanıtlar hep iki boyutlu kalacak, belki anlaşılacak ama kavranamayacak.
  a man
 4. koskoca bir hiçlik... yalanlarla dolmuş etrafın sevgi yalan, gerçek yalan, gönül koskoca bir boşluk
 5. temelinde:
  - yemek
  - barınmak
  - üremek.
 6. en net cevabın hayatta kalma içgüdüsü olduğu iddia edilebilir.
 7. itlik çakallık
 8. !---- spoiler ----!

  oynamasını bilmeyen gelin "yerim dar!" demiş; yerini genişletmişler "yenim dar!" demiş

  !---- spoiler ----!

  insanın doğası oynamasını bilmeyen gelin olmaktır efenim.
 9. insanın doğasında tamamen doğal yaşam vardır. toplum olarak yaşamak şehir hayatında psikoloji dengelerini alt üst edebilir; fakat doğada insan sevgisi oluşur, yardımlaşmayı ve birlik olmayı severek yapar. doğada yaratıcılığı ortaya çıkar, hayatta kalmak için yeni araçlar icat eder.
  han