ismail mutlu - youreads

ismail mutlu

Kimdir?

1962 yılında sivas'ın kangal kazâsında doğdu. ilk tahsilini kur'ân kursunda yaptı. dokuz yaşına kadar kur'ân kursunda okudu. türkçe okuyup yazmayı kendi kendine öğrendi ilkokula 3. sınıftan başladı. ilk ve ortaokulu kangal'da; lise tahsilini parasız yatılı olarak sivas lisesi'nde tamamladı. liseyi bitirdiği yıl olan 1980'de ankara üniversitesi ilâhiyat fakültesine kayıt yaptırdı. 

ilk makalesi, lise son sınıfta iken, din görevlileri federasyonu tarafından aylık olarak çıkarılan hakses mecmuası'nda neşredildi.

 

fakülte yıllarında hakses mecmuası'nda, diyanet gazetesi'nde, diyanet çocuk dergisi'nde, yeni nesil ve tasvir gazetelerinde; dâvet dergisi'nde makaleleri neşredildi.

1982 yılında doç. bahriye üçok'un cumhuriyet gazetesi'nde tesettür aleyhinde neşredilen bir makalesi üzerine cevabî bir yazı kaleme aldı. fakat o yıllarda gazetelerde tesettür lehinde yazı neşredilmesi ihtilalciler tarafından yasaklanmıştı. bu sebeple, hazırladığı yazıyı, talebe harçlığıyla, “islâm'da tesettür” ismiyle, küçük bir kitapçık olarak 5000 adet bastırdı. bu ilk kitapçıktan sonra, 1985 yılında fakülteyi bitirinceye kadar, islâm'da ilkler, teaddü-ü zevcat ve islâm dini, kader nedir? isimli üç kitap daha neşretti.

 

1985'te fakülteyi bitirdikten sonra, istanbul'da, yeni asya gazetesi'nde araştırmacı yazar olarak iş hayatına başladı. 1986'dan ayrılış tarihi olan 1994 yılına kadar “meşveret” köşesini hazırladı. yeni asya neşriyat tarafından birçok eseri neşredildi. 1992 yılından itibaren, kitaplarını mutlu yayıncılık ismiyle kurduğu kendi yayınevinden neşretmeye başladı. evli olan ismail mutlu, iki çocuk babasıdır.

 

ismail mutlu’nun şu anda yazıp yayınladığı eser sayısı 100’ün üzerindedir. en önemli çalışmalarından biri “sadeleştirilmiş ve açıklamalı risale-i nur” neşriyatıdır.