italo calvino

Kimdir?

genç yaşta küba’dan italya’ya göç etti. ii. dünya savaşı sonrası italyan kültürünün en önemli adlarından biri olmuştur. kurmaca yazarlığının yanı sıra, italya komünist parti üyeliği ve einaudi yayınevi’ndeki görevleriyle de tanınmıştır.postmodernizm akımına bağlı kalmıştır

1960 yılında yayınlanan i nostri antenati (atalarımız) adlı kitabında yer alan fantastik hikâyeleriyle uluslararası bir üne ulaştı.

bilinç akımı yöntemiyle yazdığı ve evrenle insanların yaratılışını konu alan kozmokomik öyküler’den marko polo-kubilay han ilişkisi çerçevesinde arzu, bellek, yaşam, ölüm gibi temaları büyük bir incelik ve şiirsellikle işlediği "görünmez kentler"e; yazma ve okuma etkinliğini, okurun anlatı sanatıyla karmaşık ilişkisini ele aldığı "bir kış gecesi eğer bir yolcu"dan, italyan masallarını derlediği ve kendisi açısından bir tür anlatıda ekonomiklik alıştırması olan "fiabe italiane"ye (italyan masalları) birçok eseri içeren yazarlık yaşamının son ürünü "amerika dersleri"dir.

19 eylül 1985’te geçirdiği beyin kanaması sonucu italya'da siena’da hayatını kaybetti.

(bilgiler vikipedi'den alınmıştır.)


 1. modern dünyanin masalcisi.
 2. görünmez kentler mimarlar tarafından bilinen en meşhur eseridi.hayali ütopik kentler yaratır.
  mekan kurgulamak isteyen her er kişi için bir başucu kitabıdır.
 3. (bkz: te-re-sa)

  calvino"yu "teresa"ya seslenen insanlar" isimini taşıyan hikayesiyle keşfetmiştim; yky baskılı "sen alo demeden önce" hikayeler toplusu o büyülü ve var olmayan teresa"nın peşi sıra gecemin karanlığına yayılmışlardı.
  tanrım, çehov"dan sonra kahkaha atabildiğim, beni sözcüklerle ifade edilmesi zor üzüntüye sürükleyen bu adam ve onun küçük, lakin özünde dünyaları anlatan sözcükleri üzerimde muazzam etkiye sebep olmuştu. bir gece yarısı, o, alo demeden önceydi bütün hatırladıklarım ve yaşananlar...

  peki, calvino"da olan ve beni ona çeken şeye ne ad vermeli? belki de öncelliği roman ve hikaye sanatında olgun bir yeri olan ironiye vermeliyim. calvino tam bir ironi ustası; fellini sinemada her neyse, calvino"da edebiyatda oydu. mizahı ölçülü, yerinde ve nokta atışı kullanıyordu ki, roman ve hikayede mizah ciddi bir unsurdur; her nasıl ki sinemada minimalist tarz herkese has değil, yansıtamadığınızda komik duruma düşme ihtimaliniz yüksekse, mizahın edebiyatdaki yansıması da benzer işlevi görür. anlatmak istediğim de bu zaten, calvino gülüşü tanır, kinayenin içinde yaşar, insanlığı ve dönmeye devam etmekte olan dünyayı gülüşle algılar. ve hatta umberto eco"nun romanlarına yayılan mizahın kaynağı da calvino"dur, gülüşü tanıyan calvino.

  "bir kış gecesi eğer bir yolcu"yu pek o kadar sevmesem bile, "görünmüz kentler"in yeri bende ayrıdır. hayali kentlerin, hiç var olmamış şehirlerin hayaline bürünür calvino, o hiç var olmamış kentlerde gezintiye çıkar, poetik anlatım dünyasının içinde kendinizi ararsınız...
 4. edebiyat tanrısı.
 5. karga sona kaldı (asıl ismi "il corvo venne l'ultimo") adlı kitabıyla tanıştığım, öykülerini defalarca okuduğum yazardır. kesinlikle okunmalıdır, sonra tekrar okunarak hakkında düşünülmelidir.
  dag