1. yaratılmış en başarılı kötü çizgi roman karakterlerindendir. ^:başarılı kötü^ batman'in sinema uyarlamalarında ilk olarak jack nicholson tarafından canlandırılmıştır ama akıllara kazınan rol heath ledger'ın canlandırdığıdır bana göre. bunda karakterin geçirdiği değişimin yanı sıra ledger'in çekimlerden sonra yaşamını yitirmesinin de etkisi olabilir.
  one
 2. sinema tarihinin en etkili antikahramanı , batman in azılı düşmanı ,mafyaya göre bir ucube ve kendisine göre tanımıyla '' kaosun elçisi ''.şüphesiz olarak ben heath ladger yorumu olan jokerden bahsediyorum. jack ustanın jokerini henüz izlemiş değilim. the dark knight izleyiciye ekonomik çıkar ve servet yüzünden yasaları ve toplumsal düzene aykırı davranıp , kötülük yapan bir suçlu profilini bırakıp ; tamamıyla kötülüğe inanan bir insanı tanıttı .geçmişi belli değil.ve bu adam geleceği de bir nevi meçhul hale getirmek istiyor.insanların şatafatlı bir biçimde gösterdikleri tüm değer ve sistemleri onlara karşı kullanmak ve bu mekanizmaların aslında ne kadar sorunlu olduğu mesajını vermek istiyor.bunu da tahrip ederek yapıyor.o , anarşi ve kaosun en uç noktası.
  dlg
 3. heath ledger'ın nirvanalara koştuğu rol.
  kötü mü gerçekten diye düşündürten kötü karakter.
  kuz
 4. joker küçük bir delidir. herkesten farklıdır o. ne sinektir ne karo, ne kupa ne de maça. sekiz veya dokuz, papaz veya bacak değildir. her şeyin dışındadır, ötekilerle aynı yere ait değildir. gerçi öbür kartlarla aynı pakette bulunur ama orası onun kendi evi değildir aslında. bu yüzden de çıkarılıp bir kenara konabilir, hiç arayanı soranı olmadan.
 5. aklıma nolan üçlemesindeki "i believe that whatever doesn't kill you, simply makes you... stranger." repliğiyle kazınan karakter. albert camus görse gurur duyardı.
 6. kotu karakter kavraminda yeni cag acmis kotu karakter. rocksteady oyunlarindaki joker en iyi jokerdir bunu demeden de gecmek olmaz.
 7. dc'nin yakın zamanda üç joker olduğunu açıklaması ile bana acaba sinematik evrene gönderme mi yapıyorlar dedirten karakter.
  çünkü sinematik evrende de üç joker vardı.
  biri (*:jack nicholson)
  diğeri (*:heath ledger)
  sonuncusu ise (*:jared leto)
  acaba bunla paralel mi yürütecekler hikayeyi?
  kafamda deli sorular...