1. halk arasında zihin açıcı özelliği yüzünden tüketilen bir madde.

  tavsiye edilen maksimum tüketim miktarı günlük 200mg'dır. fazlasında eliniz ayağınız titremeye, kalbiniz bir garip atmaya başlayabilir. bol bol idrara çıkmaya neden olur.

  düzenli ve fazla kullanımda bağımlılık yaratabilir.
 2. günde en fazla iki fincan kahve tuketiyorum son zamanlarda. dün hiç içmedim, huzursuz ve durgun zihinli hissetmeme neden oldu.
  günde 1-2 fincan kahvenin dişleri sarartmasi ve demir emilimini azaltması haricinde hicbir zararı yok. (eğer başka sağlık problemleriniz yoksa) türklerde demir eksikliği sık görüldüğü için bu noktada dikkat edilmesi gerekiyor.
 3. kütüphanen kapısının önünde elimde kahveyle görünce gülümseme sebep olmuş başlık.

  kafein sınav zamanı öğrencinin dostudur. uyku açar, öğrenmeyi kolaylaştırır. günde 2 veya 3 fincanla 3 4 saat uyuyarak yaşamanıza yardımcı olur. küçük bardakla kahve satan amcalara sinir olmanıza sebep olur.
 4. spordan önce tüketildiğinde antrenman performansını arttıran madde yağ yakımını hızlandırdığı söylentiler arasında.
 5. sigarayla bir olup zihnini açar. hele kış mevsiminde alırsın kahveni yakarsın bi sigara soğukta. sonra uyu uyuyabilirsen.
 6. özellikle kardiyo ve interval çalışmalarından 30-45 dakika öncesi içimlerde vücuttaki yağ hücrelerini sıkıştırarak verilen kalori (enerji) miktarını arttırır ve doğal olanının sağlığa birçok faydası vardır.
 7. final haftalarının vazgeçilmezidir.
 8. hücrelerde kullanılan birincil besin kaynağı atp'dir ve bu beyinde de böyledir. atp (adenozin trifosfat) üç fosfattan oluşan bir moleküldür ve her fostat koparılınca enerji açığa çıkar ve bu enerjiyi hücre kullanır. üç fosfatta tükenince elde adenozin kalır. yani hücrede adenozin fazlalaşınca kullanılabilir enerji azalmış demektir.

  kafein ise burada devreye girer ve adenozinin bağlandığı reseptörü inhibe eder (etkisiz hale getirir). dolayısıyla hücrenin (beyin) daha çok enerji varmış zannederek yorulmayıp uyku ihtiyacı hissetmemesine sebep olur.
 9. adamı dinden imandan çıkaran illet. sayesinde günde 1 türk kahvesi, 1 filtre kahve içmeden ayılamıyorum. bir de (bkz: kafeinsiz kahve) diye bambaşka bir illet var. o da çiçeksiz ağaç, susuz toprak, bulyonsuz pilav, sessiz sinema gibi bi' şey.
 10. merkezi sinir sistemini uyararak beynin daha hızlı çalışmasını sağlar. insanların sabahları kafein ihtiyacı duyması bu uyarılma isteğidir.
  paket kahvelerden değil de filtre kahvelerden alırsanız hem tat hem verim olarak daha memnun kalırsınız.