• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
kırmızı kahverengi defter - nilgün marmara
evet, kimi günlüklerin, mektupların yayını, "netameli" bir iştir. tecrübeyle sabit. gülseli'nin de belirttiği gibi, "yığınla spekülasyon/eleştiri" bizi hiç şaşırtmayacak. bunlar dile getirildikçe, açıktan tartışıldıkça, kuşkusuz, bizim de söyleyeceklerimiz olacak.

şimdilik, açıklamamız okurlara: nilgün marmara'nın günlüklerinde yer alan, okuduğu kitaplardan yaptığı alıntılar ve mektup taslakları dışında, her satır, her harf, elinizdeki kitaptadır. üzerlerinde, düzeltme dahil, en küçük bir redaksiyon müdahalesi yapılmamış; defterlerde nasıl yazılmışsa, -günlükler, insanların "çalakalem" iç dökmeleridir, yayına hazırlanan metinler değil. doğal olarak, harf hataları, tümce düşüklükleri görülebilir. kitaplaştırırken, bunları olduğu gibi bırakmayı yeğledik (joh ellis, ingeborg bachmann... gibi)- yani, bir okur, defterlerin yaprağını çevirdikçe neler görecekse, o şekilde aktarılmıştır.
acaba?
defterler, ilgilenenlerin tetkikine açıktır.
 1. nilgün marmara'nın içini döktüğü sayfaların, günlüklerin kitap haline getirilişi. bulmak için sahaf sahaf gezdiğim en sonunda pdf formatında bulabildiğim hüzün satırları.

  ''hayatın neresinden dönülse kardır.''
 2. 26 nisan pazar gecesi

  anne-baba evindeki televizyonda gördüğüm yeşil ışınla ve babamın "bu ülkede gerçek deli bile yoktur, hepsi sahtekardır" demesiyle başladı. 25 nisan cumartesi gecesiyse, derin korkusu ve suçluluğuyla bana saldırdığında aldığım derin yara, 26 nisan pazar günü ben tarafından düşünüldü ve her şey bir bir açıklığa kavuştu.

  ben bir tehdidim onlar için çünkü bir varlığım, cinssiz bir bebek, rolünü bulamamış, iyi ezberleyememiş bir hayvan, her yöne savrulabilir, dağılabilir bir atom... bu atomik kuvvetten korkuyorlar, enerjisinden, çekirdek enerjiden, çünkü onlar potansiyeli ekonomik.