kıskanmak - zeki demirkubuz - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.14)
kıskanmak - zeki demirkubuz
kıskanmak, 1930′larda zonguldak’ta geçiyor. film, çirkin olan seniha’nın güzel yengesi mükerrem’e karşı hissettiği kıskançlık duygusu üzerine kurulu. filmde, bir adamın iki kadın arasındaki anlaşmazlık karşısında nasıl kalakaldığı da gözler önüne seriliyor.


 1. zeki demirkubuz'un en kötü filmidir, muhtemelen. ki en koyu demirkubuz hayranları bile bu filmi savunmaktan çekinirler çoğu zaman.
 2. demirkubuz'u nahit sırrı örik adlı edebiyatçımızı yeni nesille buluşturduğu için gerçekten takdir ediyorum. nahit sırrı gerçekten adı hemen hiç bilinmeyen çok ama çok az okunan ama bütün bunların tersine güçlü anlatımıyla, edebiyata hakimiyeti ile okunması gereken bir yazar. kıskanma duygusunu çok iyi işlemiş, kıskançlığın bir insanın içinde filizlenişini çirkin bir kızkardeşin üzerinden anlatması dahiyanedir.
  üstelik kıskanmak kitabının en önemli özelliği ya da diğer kitaplardan farkı baş kahraman'ının olumsuz negatif bir karakter olmasıdır.
  yani kitabı okurken hiç de sempati duymayacağınız yerinde olmayı hayal edemeyeceğimiz bir kahramanı çizmek; nahit sırrı örik'in başarısıdır. bence demirkubuz kitabın karamsarlığını filme gayet iyi taşımışsa da bu karamsarlık filmi boğucu bir havaya bürüdüğü ve yönetmen bunu ara ara silmeyi başaramadığı için izleyici üzerindeki etkisi iç daraltıcı olmuştur.
  eeeee! artık o kadar da olacak hemen hiçbir kitap, tamamen kusursuz bir şekilde beyaz perdeye aktarılamaz ki...
  demirkubuz bence diğer nahit sırrı örik eserlerini de beyaz perdeye taşımalıdır. mesela ; yıldız olmak kolay mı? gibi
 3. zeki demirkubuz'un bana göre yükselişini yavaş yavaş izlediğimiz film skalasında, son filmleri arasında yer alıp gerçekten en iyilerinden bir tanesidir. filmdeki tek kötü şey berrak tüzünataçtır. kıskançlık algısını seyirciye çok başarılı verip sonradan ters köşe yapışı takdiri hak eder.
  mavi
 4. zeki demirkubuz'un en kötü filmi. ardından gelen yeraltı ise en iyilerine oynar. diğerini daha izlemedim.
  sde