• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.93)
koku - patrick süskind
patrick süskind'in, almanya'da ilk yayımlanışında tam anlamıyla olay yaratan, aylarca liste başlarında kalan 'koku' adlı bu romanı, gerçekte alışılagelmiş çok satarların oldukça dışında kalan, tarihsel boyutlarda kapsamlı bir toplum eleştirisini sergileyen bir kitap. olay, 18. yüzyıl fransası'nda geçer; kitabın kahramanı jean-baptiste grenouille ise tüm insani duyumlardan ve duygulardan yoksun, salt kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı ve istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten kesinlikle çekinmeyen bir katildir. herkesin ve her şeyin kokusunu almakta, tüm kokuları üretmekte gerçek bir dahi olan grenouille, kendi kokusunun bulunmadığını, onun bulunduğu yerlerde insanların insan kokusunu alamadıklarını anladığı gün, dünyasını da yitirir. kendisi için tek çıkar yol, başkalarına onun için sanki insanmış izlenimini verebilecek kokular sürünmektir. toplum içinde bireyselliğini hiçbir zaman edinememiş toplum tekini, kendi benliğinin dışında her şeyi yaratabilmiş dahiyi sergileyen bu görkemli alegorinin olağanüstü bir akıcılıkla erişilen son bölümü, benzeri herhalde ancak bir kafka'da görülebilecek bir insanlık trajedisinin simgesidir.

-ahmet cemal-


 1. alman edebiyatının zirvelerinden.can yayınlarından çıkan tevfik turan'ın yaptığı çeviri de bugüne kadar okuduğum en iyi türkçe çeviri.
 2. filmi de muhteşem olan bir eser.
  abi
 3. ortaçağ avrupasının pisliğini iliklerime kadar hissetmeme sebep olan, tasvirleri ayrı güzel, hikayenin gidişatı ayrı bir güzel olan kitap.kitap sıradan bir insanın hissedemeyeceği yoğun duyguları, günlük yaşanan şeylermiş gibi çarpıcı bir gerçeklikle anlatmış.

  !---- spoiler ----!

  şahsen ben en çok kitabın en başında annesinin kahramanımızı doğurup balıkçı tezgahının altına atıp giderken, bebeğin ağlayışını "annesiyle kendi hayatı arasında tercih yapmak zorunda kalıp kendi hayatını tercih eden" bir ağlayış olarak yorumlamasını beğendim.' yıl oldu hala aklımdan çıkmıyor.

  !---- spoiler ----!
 4. çeviri gerçekten çok başarılı. kokuyu betimlemek bir yana kokuyu bize hissettiren bir kitap. filmini izlemedim denk gelirse izleyeceğim. edebiyatta özgünlük budur.
 5. çok değer verdiğim, abim gibi olan bir hocamın hediye ettiği kitaptır. yazar, yaptığı tasvirlerle kokuları "görmemizi" sağlar. kitabı önerdiğim kişilere kapağının arkasını okumamasını söylerim; çünkü sağlam bir spoiler içerir.
 6. olağanüstü güzel eser. genelde kitaptan uyarlanan filmler hayalkırıklığı olur ama bunun filmi de çok güzeldi.

  !---- spoiler ----!

  jean-baptiste grenouille psikopatına ayrıca hayran oldum. finaldeki intiharı ise çok yaratıcıydı.

  !---- spoiler ----!
  mnb
 7. cinayet, haz ve tutku üzerine heyecan verici bir roman. insan, kokuların mükemmel tasviri sayesinde etrafını daha farklı koklamaya teşvik ediliyor. tarihî, suç bilimsel ve sıra dışı bu romandan sanatsal bir koku yayılıyor.
 8. filmde de kitapta da kokuyu buram buram almak ikisinin de başarısını gösteriyor, bu sefer ne yazık ki biri birinden üstün değil..
 9. kitaba yeni başladım diyecektim ki pek de farketmeden neredeyse yarılamışım.
  grenouille'nin hikayesi daha ilk sayfadan sarıyor.
  oldukça akıcı ve heyecanlı gidiyor. sonu belirtilmiş olsa bile merakla bekliyorum.

  karakter tanımlamaları muhteşem. en küçük karakteri bile kafanızda "kafa olarak" şekillendirebiliyorsunuz hemen.

  belki de üzerine en az kafa yorulan duyudur koku alma, özellikle görme ve işitmeyle kıyaslanınca... bundan böyle her yönüyle oldukça detaylı ve nefis bir kurgu çıkarmak yazarın büyüklüğünü gösteren bir şey bence.

  okurken koku duyumun bir nebze daha dikkate değer olduğunu söyleyebilirim. kitaba daldığım dakikalarda "ki elimde olduğu her dakika anlamına gelebilir bu." etraftaki kokuları daha çabuk ve yoğun olarak duydum. sanırım ne kadar etkilendiğimi gösteriyor.
 10. normalde burnu iyi koku almayan biri olarak her sayfasında koku alma duyumun biraz daha geliştiği, filmi de güzel olan nadir kitaplardan.