1. boyları 3 metreyi bulurken, ağırlıkları 90 kiloya kadar çıkabilen komodoların yetişkinleri gri, kahverengi ve kırmızı renklere sahipken, gençlerde yeşil vücudun üstünde siyah ve sarı çizgiler olur.

  içindeki 50’den fazla bakteri sayesinde tükürükleri zehirli olmasına rağmen, kendi tükürüklerine karşı bağışıklıkları vardır. yani erkekler dövüşürken birbirlerini ısırdıklarında zehirlenmezler. etobur olan komodolar, domuz geyik, yılan ve su bufalolarını avlamanın yanı sıra, yumurtadan yeni çıkmış komodo yavrularına da bayılırlar. vücut ağırlıklarının %80’i kadar büyük bir avı yiyebilirler ve diğer hayvanların aksine kemik ve toynak gibi parçaları da yiyebilirler.

  komodolar genelde gündüz avlanırlar çünkü geceleri pek iyi göremezler. ayrıca işitmeleri de pek iyi değildir. ama yılan gibi çatalları dilleri sayesinde, 6 kilometre uzaktaki bir avı hissedebilirler. çok güçlü birer yüzücü olan komodoların, iri cüsselerine rağmen, karada koşma hızı saatte 20 kilometreyi bulabilir.

  bak, bak, gidişe bak.

  son bir ilginç bilgiyle girdimizi noktalayalım. komodo ejderlerinin dişilerinin, bir partnere ihtiyaç duymadan üreyebileceğini biliyor muydunuz?
 2. bir belgeselde, kocaman bir antilobun ayaklarından minnacık bir ısırık almıştı. gülmüştüm, koskoca antilopa ne yapabilirdi ki?!
  sonra mı? günlerce bu antilobu takip etti komoda ejderi. her geçen gün antilop biraz daha halsiz düşüyordu,
  çabuk yorulan antilop en sonunda tökezleyip, yere uzandı..
  komodo ejderi ise, sabrının ''meyvesi''ni yemek için oradaydı...
  meğersem, ısırığı zehirliymiş, dehşete düşmüştüm:)