kulzos - youreads 1. bütün metacılarınn gitmesini umduğum sözlük. meta yazarları geldi youreads bitti.
 2. inanılmaz özgür alan sağlıyorlar inanılmaz bir özgür ortam var yani öyle böyle değil alakası olmayan başlığa sizin başlığı taşıyıveriyorlar falan. hiç gerek yok üye falan olmayın. metadaki ortamıda hayatta yakalayamazlar.
 3. kendi platformlarındaki problem ve dertlerini kendi platformlarında çözmeleri gereken, başka sözlüklere taşınan haklarındaki her yoruma ( sanırım kendi platformlarını geliştirmek adına harcayacakları zamanı, başka platformlarda kendileri hakkında yazılanlara cevap vermekle harcamayı daha verimli buluyorlar) cevap vermelerinin anlamsız kaldığını, kendi sözlüklerinin forum olmadığını iddia ederken, bulundukları yeri forum gibi kullanmakta bir beis görmeyen ilginç insanların barındığını düşündüren oluşum.
 4. youreads'de daha çok vakit geçiren yöneticilere sahip olan ve kendini tersten tanımlayan sözlük.
 5. ben mesela ekşisözlükte hiç görmedim "sen youser'sın. sen metacısın. sen inciden sen cincikten geliyorsun." falan gibi laflar.

  her platform kendi içinde özneldir. içinde barınan yazarlar da yazar olma hakkını elde ettikleri noktada nereden nasıl geldikleri de önemsizdir. doğal olarak ben ekşisözlükte aktif bir şekilde yazarken, kalkıp meta sözlük'te de keyfime göre yazarım. kalkıp buraya gelip burada da yazarım. ya youreads'in benden daha eski yazarları gelip bana "rumki, sen metadan geldin. sen ekşiden geldin. hadi s*ktir git nereden geldiysen." derse derim ki eyvallah. bir daha youreads'e adımımı atmam. ne youreads kaybeder, ne ben. nokta.

  ben bir youser'ım gençler. ben metada da yazdım. ben ekşi yazarıyım aynı zamanda. kısacası suser dediğimiz sözlük kullanıcısıyım. birçoğumuz bu platformlara ekşi sözlükte bir türlü yazar olamadığımız ya da olduğumuz halde aradığımızı bulamadığımız için geldik. içinizdekileri yazmak için bir ortam aradınız. bazılarınız youreads'e gitti. bazılarınız meta sözlük'e. bazılarınız uludağ'da yazıyor. bazılarınız başka sözlüklerde.
  en son baktığımda hiçbiriniz bu sözlüklerin tapulu sahipleri değildiniz. hisse falan mı satılıyor varsa söyleyin ben de alayım birkaç tane de bu kavga neyin kavgası, bu reklamlar neyin reklamları anlayalım. kimse, bir başka yazarı geldiği platforma göre yargılayamaz. kimse kimseye "çöp" ifadesi kullanamaz.

  bununla birlikte, zamanında meta'nın reklamını ekşi sözlükte ciddi bir şekilde yapan biri olarak uğradığım hayal kırıklıklarının da farkındayım. hiçbir açıklama yapılmadan sözlüğün kapatılmasından dolayı vereceğim tepkiyi sallasalar vereceğim ama, ekşi sözlükte dönüp bir kişi laf etmedi. sözlüktek uçurulmadık ki. sözlük kapatıldı. o zaman yazarlara bireysel olarak ulaşması gereken de sözlük yetkilileriydi bence. ama tüm yazarlar kendi özgür iradelerini kullanarak meta sözlük'e ne oldu'nun cevabını aradı.

  kulzos'un varlığını da çok sonlaraları öğrendim. ben mesela beklerdim ki oturup başka bir sözlükten buranın haberini almak yerine eski metasözlük kullanıcılarının mail adreslerine mail gitsin. ve bit tabii o sözlük ile alakalı olan değişimler de bu şekilde maille bilgilendirilsin. youreads'te değil. yapılan tek şey kulzos'un görünümünü bozmak. bilgilendireyim, reklamını yapayım derken daha da irite ediliyor bazı kesimler.

  burası youreads platformu. burada kulzos'u meta'yı tartışmayı haklı görmüyorum. hepimiz aynı yolun yolcusuyuz. biraz birbirimize saygı duymak gerektiğini düşünüyorum. ve özellikle sözlük yetkililerin yazarlara incelikle yaklaşması gerektiğini düşünüyorum.

  meta sözlük bambaşka bir platformdu. bir ekşi değildi. bir youreads değildi. hepsi bağımsız. hepsi kendi içinde güzel. kulzos bir daha meta noktasına gelir mi? bence gelemez. gelmesi için daha ince ayarlar yapılması lazım. küsen yazarları geri getirmesi lazım. gönül yapması lazım. o noktadan sonra şans vermek isteyen gelir. vermek istemeyen gelmez. ama bu tarz şeyler bireysel olarak halledilmeli. başka platformlardan değil.
 6. yeni arayüzüyle çok da şukela bir hale bürünmüştür. bi bakın bence
 7. yeni arayüzü, yazılan yorumlar (kulzos jargonuna göre girdi) üzerinde tartışma (kulzos jargonuna göre yorum) özelliği gibi yenilikleri ile 2017 yılına hızlı giriş yapmış sözlük.

  karanlık teması, ön tanımlı temasından daha da güzel olmuş.
 8. bu kadar vasat olmasına rağmen neden bu kadar forslandığını anlamadığım sözlük sitesi
 9. ǝpıʇ: ɐllɐɥ qǝlɐɯi ʌǝɹpı sɐuiɹiɯ püz ʎɐzɐɯiʎoɹnɯ˙

  .elnimey royişeltfiç ralta admafak .ayeb şimyeş rib akşab ad kamruk elmüc netsret adara ub .ziğeceyemrev nizi anub .rıtkacalo kamalşab ayamzay nadğas ıyızay ımıda ikarnos rib nunub .ridisejorp şünöd ayılnamso .rütkülzös netsret rib zosluk


  .mumuroy netaz ıdzısmınat .koy yeş rib kacapay ralılkah ama müdlüzü .şimnilis nadnıfarat noysaredom mumuroy ikatkılşab