kumpir - youreads

 1. yenilesi güzel şey.

  evde yapımı da mümkün.patatesi haşlayıp kaşar ve tereyağı ile harmanlayarak ezin.üzerini istediğimiz şekilde süsleyin.benim favorim ; yeşil salata-zeytin-garnitür-mısır-turşu-ketçap-mayonez.

  afiyet olsun.
 2. en sevdiğim şeylerden biri. dışarda konserve turşu, mantar vs. ile yenileceğine evde mis gibi el emeği içerikle yapılabilirse da ayrı güzel olur valla. ketçap metçap hikaye baharat ve zeytinyağıyla salçayı sos yaparsak da çok güzel olur. mayonez yerine de baharatlı yoğurt koyuyorum. bezelye, havuç, peynir. daha birçok şey. mantar da çok güzel olur valla. resmen canım çekti. zeytin bi de, siyah zeytin çok yakışır.^:namnamnam^
 3. balıkesir yöresine ait bir yiyecek olmakla beraber, milenyumun başında balıkesir'de adımbaşı kumpir fırınına rastlıyordunuz. kalitesiz ve lezzetsizdi ama severdim.

  kumpirle özdeşleşmiş bir başka yer için (bkz: ortaköy)
 4. ağlama sarı patates^:sürrealist şiir veritabanı ^
  mutlu
 5. bir gün kafama estiği gibi kahvaltıda yemeye karar verdiğim şey. pişman değilim. bence günün güzel başlamasında etkili olabilir.
 6. her şeyi karıştırarak yemenin sanirim en güzel hali.

  tadinda öyle bir güzellik var ki üşengecliğimi yenecek ve eve gider gitmez yapicam.
 7. içine ne koyarsan koy yadırgamayan, belki patatese sorsan küfür edecek ama dili olmadığından şikayet edemeyen, güzel ve lezzetli yiyecek.
  hele ki ortaköyde, açık havada mükemmel manzaraya karşı yiyorsanız daha bir güzel.
 8. ankarada güzel kumpir yapan yer yok diye biliyordum. taa atatürk orman çiftliğinde geceleri köfte yemekten bıktığım zaman zerre inancım olmadan bi (doğata) kumpirini deneyeyim eheh dediğim güne kadar. cidden hiç bu kadar iyi olmasını beklemiyordum. istanbulda şu ortaköydeki kumpircilerle yarışır bence deneyin derim.
 9. güzel yapanı kötü yapanı, az malzemeli olanı, bol kepçe dolduranı... kış geldi ya ondan mı bilmem, kabuklarıyla yiyesim var bir kaç zamandır..
 10. makedonca patates demektir (bknz limonata filmi)