• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.84)
la vita e bella - roberto benigni
1930'ların italya'sında guido adındaki tasasız, kaygısız bir yahudi kitapçı yakın bir şehirdeki güzel kadına kur yapıp onunla evlenerek bir peri masalı başlatır. guido ve karısının bir oğulları olur ve italya'yı alman güçleri istila edene kadar birlikte mutluluk içinde yaşarlar. ailesini bir arada tutabilmek ve oğlunun yahudi toplama kamplarının dehşetinden elinden geldiğince uzak tutmak çabası ile guida bu yıkımı bir oyun gibi gösterir. bu oyunun kazanma ödülü ise bir tanktır...


 1. !---- spoiler ----!

  "yahudiler ve köpekler giremez."
  +neden yahudiler ve köpekler giremiyor?
  -onlar köpekler ve yahudilerin girmesini istemiyorlar, bunu herkes yapabilir. bildiğim bir dükkan var. onlar da atların ve ispanyolların girmesini istemiyorlar. ileride bir eczane var. benim kangurusu olan çinli bir dostum var. girebilir miyiz dedim? onlar da bana “hayır kanguru ve çinlileri almıyoruz” dediler.

  !---- spoiler----!
 2. film, aslında bir babanın çocuğuna anlattığı masaldan oluşuyor. o masal nazi zulmünden, gaz odalarından, yakılan insanlardan, saatlerce çalıştırılan canlılardan oluşuyor. bunları, bir çocuğa nasıl anlatabiliriz ki sorusunun cevabı işte burada. izlenmesi gereken bir italyan filmi. güldüğünüz sahneler de olur ama büyük resme baktığımızda, olayın hiç de sevimli olmadığını görürüz.
  spoiler
  kazandık mı kaybettik mi bilemeyiz sonda.
  spoiler
  buon giorno, principessa!
 3. sanırım izlediğim en iyi film olabilir. hem güldürüp hem ağlatabilme kapasitesine sahip.

  !---- spoiler ----!

  oyunu gerçekten kazandılar mı? evet, tank onların oldu ancak daha önemli bir şey kaybettiler. bu kazanmak sayılmaz.

  !---- spoiler ----!
 4. büyüsü bozulmasın, duyarsızlaşmayayım diye 13 yılda sadece 3 kez izlediğim film.

  buongiorno principessa ^:yerim!^
 5. güldürürken hüzünlendiren, 1997 yapımı italyan filmi.
 6. çocuğu için her şeyi yapan baba ve muhteşem zekası. yaşamanın ne kadar güzel, değerli bir şey olduğu ancak bu kadar anlatılabilir.
 7. izlenebilecek en güzel filmlerden. hayat dolu bir insanın toplama kampında tüm olumsuzluğa rağmen hep pozitif kalıp çocuğuna savaşın ve diğer kötü şeylerin oyun olduğunu söyleyip müthiş bir oyunculukla beraber duygularımıza hitap eden bir film.izleyin izlettirin.
 8. !---- spoiler ----!

  guido'nun ölüm sahnesi çok etkileyiciydi. filmin başından itibaren neredeyse hiç kadrajdan çıkmayan adam ölüme giderken kamera bir anda duruyor ve kurşun sesi duyuluyor. zaten biz kurşundan önce de bittiğini anladık. ama o sahne çok etkileyiciydi. o tiz, şen sesi bir anda sessizliğe dönüştü. aynı bulmacadaki gibi.(*:adını söyleyince yok olan şey nedir?)

  keşke filmi orada bitirselerdi. ekran kararıp jenerik akmaya başlasa insanın boğazında öyle bir yumru oluşurdu ki sormayın gitsin. "çocuk kurtulacak mı? anne öldü mü?" gibi sorular bize filmden hatıra kalırdı.
  !---- spoiler ----!
 9. nazi zulmünü çocuğuna bir oyunmuş gibi anlatan bir babanın çabasını anlatan bir filmdir.

  !---- spoiler ----!

  askere yakalanıp arkasında silah doğrultulmuş halde ölüme giderken -ve bunun bilincindeyken- tam çocuğu sakladığı kasanın önüne geldiği sırada uydurduğu oyun hikayesine devam etmek çocuğu son bir kez güldürmek için askerin taklidini yapmasıyla beni fena etkilemiştir.

  !---- spoiler ----!
  wan
 10. 10/10 puan verdiğinde acaba abartıyor muyum sorusundan ziyade daha nasıl bu filmi duyurabilirim sorusunu içinizde canlandıran, efsane ötesi filmdir bence.

  şaheserdir.