linus van pelt - youreads

  1. charles m. schulz'un ünlü çizgi dizi ve çizgi roman serisindeki peanuts kahramanlarından biridir. (bkz: peanuts)

    insanların, özellikle çocukluk dönemlerinde korktuklarında ve endişe duydukları durumlar karşısında kendilerine sarılacak ya da yanında bulunup onları güvende hissettirecek bir takım eşyalara sığınma eğilimlerine ya da takıntılarına peanuts'un linus van pelt karakterinden yola çıkarak (bkz: linus sendromu) denilmiştir. ne mavi battaniyesinden kopabilen, ne de sürekli parmağını emmekten kendini alabilen linus, pasif ve miskin, ama yeri geldiğinde de herkese laf yetiştirebilen ve mantıklı çözüm önerileri sunabilen entel ve felsefemsi bir kişiliktir. "in this world, there is no heavier burden than a great potential." "life is like a ten-speed bicycle; some of us have gears we never use." gibi kişiliğini yansıttığı aforizmaları vardır. charlie brown'ın yakın arkadaşıdır. bu yüzden charlie, sıkıntılarını sık sık onunla paylaşır. kızkardeşi linus'a askıntı olduğundan zaman zaman charlie'nin ona tavır koyduğunu da görürüz.

    battaniye iptilası, aslında linus açısından çok büyük bir sorundur. ablası lucy, onun bu huyundan sürekli yakınır ve tepki göstermek için bazen battaniyesini alıp saklar. sally aynı şeyi onun ilgisini kazanmak için, snoopy ise sırf gıcıklık olsun diye ona bunu yapar.

    battaniye iptilasının yanı sıra, linus'ın seride konu edinilen bir batıl inancı vardır. hallowen'ın simgelerinden biri olan insan kafası sureti verilerek oyulmuş büyük balkabağının gerçekte yaşayan bir varlık olduğuna ve her hallowen'da mutlaka ortaya çıkıp insanlara hediyeler dağıttığına inanmaktadır. (bkz: the great pumpkin) gelgelelim, ne hallowen'larda ne de başka zamanlarda böyle bir varlık elbette hiçbir zaman ortaya çıkmamaktadır. dolayısıyla linus, inandığı bu şeyi başkalarına kanıtlayamamaktan muzdarip kafasını balkabaklarıyla bozmuş bir durumdadır ve sally'nin sürekli ona "balkabağım" diye hitap etmesinden nefret eder.

    "there are three things i have learned never to discuss with people: religion, politics and the great pumpkin."