mad max; fury road - george miller - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.72)
mad max; fury road - george miller
post-apokaliptik türünün yaratıcısı ve efsanevi “mad max” filmlerinin ardındaki usta yönetmen george miller`ın bir kez daha yönetmen koltuğunda oturduğu mad max: fury road geri dönüyor! charlize theron ve tom hardy`nin rol aldığı film, serinin dördüncü bölümü. filmin diğer başrollerinde; nicholas hoult, hugh keays-byrne, nathan jones, josh helman, rosie huntington-whiteley, riley keough, zoë kravitz yer alıyor. zorlu geçmişi mad max’i hayatta kalmak için en iyi yolun yalnız olmak gerektiğine inandırmıştır. yine de bir şekilde kendini furiosa adlı liderlerinin peşinde çorak topraklardaki savaş ortamından, sürekli kaçarak hayatta kalmaya çalışan bir grubun arasında bulur. yaşadıkları ortamı zalimce yöneten immortan joe’dan kaçmaktadırlar ve joe kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede önemli kaybının peşindedir.

yılın en çok beklenen filmlerinden olan mad max: fury road geleceğin dünyasında futuristik çizgisiyle dikkat çeken film özellikle set tasarımı ile göz doldurdu bile.


 1. demode tabirle sektörün kalbi abd'deki film eleştirisi tekeli, bu işi yıllardır yapan sinema yazarlarının elinde. ve endüstrinin son yıllarda çıkardığı filmlerden oscar'a layık görülen de, (birdman rezilliği, aha) yerin dibine sokulan da, teknolojinin "hikayenin anlatılmasına yardım eden bir araç"tan "amaca" dönüştüğünü de göz önünde bulundurursak, izleyeni yüzde yüz doyuramıyor. bunun başka birçok sebebi var tabii ki; seyir alışkanlıklarının değişmesiyle üç perdeli senaryo düzeninin stüdyolarca ezberlenmesi, senaristlerin işçi gibi derinliksiz filmler yazmayı alışkanlığa dönüştürmesi, michael bay gibilerinin kolaya kaçıp "yeni nesil bunu istiyor" bahanesiyle görselliği dışında bir olayı olmayan filmler yapıp durması gibi. ve bu doyumsuzluktan kaynaklı tamah etme durumu, seksenlerde yapılsa kimsenin yüzüne bakmayacağı veya hoş bir anı olarak gülüp geçeceği filmlere gereksiz anlam yüklenmesine vesile oluyor. sektörün durumunun bilincinde olan eleştirmen, günümüz için ortalama üstü sayılabilecek filmlere alkış tutuyor, ardından gelen yazarların çoğu da kendisine katılıyor, bu düşük beğeni eşiği ekşi sözlük'ten reddit'e, slashfilm'den rotten tomatoes'taki okur yorumlarına onlarca siteye yansıyor. sonuçta da elimizde "oooo gitarist", "oooo stunt'a bak, delilik abi bu" gibi yorumlarla beş üzerinden beş(?!) verilen bu gibi filmler kalıyor. zekasını kullananlar bu yüksek puanları hak ederek alıp parsayı topluyor^:the lego movie^, kartını türdaşlarından farklı oynayanlar "tazelik hissi" ile göze giriyor^:captain america the winter soldier^, ve dublörler, çöl ortamı, kaliteli görüntü yönetimi gibi avantajlar kullanan, tek bir doruk noktası olarak tasarlanmış mad max: fury road gibi filmler de, yetmiş yaşındaki bir yönetmenin teknik gövde gösterisi oluşunun ekmeğini yiyor. george miller canının istediği gibi bir film yapmış zannediliyor; oysa aslında buradaki amaç, beğeni kriterleri çoktan çökmüş seyircinin ağzını açık bırakıp dikkatini öykünün dışında bir yerlere çekmek. böyle komplo teorileri bana da hep basit gelmiştir, ama maalesef durum bu. doğru senede vizyona sokulup çapının mislince övülen, önümüzdeki yıl çok az kişinin hatırlayacağı bir film, o kadar.

  boşlukları fark ettirmemek için "bugün film böyle yapılıyor" dercesine gaza basan miller, zamanın ruhunu yanlış yerinden yakaladığının farkına varamayacak, övgü sarhoşluğuyla kalacak diye üzülüyorum sadece. klişe dışına çıkmak kadın figürleri ön plana almakla da, yol filminin bilinen matematiğini bir baştan sona, bir de sondan başa iki kez kullanmakla da olacak şey değil. matrix tarzı, alışkanlık değiştirici bir kanon gerek bugünkü sinemaya, kap şeklini alan filmler kusursuz gibi sunulduğu müddetçe de tatlı bir hayal olarak kalmaya devam edecek bu.
 2. görsel efektleriyle 90 ların amaçsız ve manasız gelecek atmosferini, yeniden yaşatmış film. özellikle yol çetesinin müzik yapan elemanları ayrı bir gülümseme yarattı.
 3. devam filmlerinde önceki filmlerdeki atmosferi yaratma konusunda sıkıntı yaşanır genelde. bana da öyle bir derdi var gibi geldi. yanisi, empire earth oyunundaki köylüler ülkenin karanlık yerlerine gittikçe haritanın açılması gibi (bkz: george miller) da keşke mad max dünyasını biraz daha açsaydı, gözlerimize bayram ettirseydi. mesela, kargalı topraklardan transit geçmeseydi. bunun dışında, yol çetelerinin savaşma taktikleriyle ilgili bir dolu yenilik, yaratıcı buluşla gönlümüzü fethetti tabii. özetle, bütün filmin yolda geçmesi dışında hiçbir itirazımın olamayacağı film.
 4. bu senenin en çok beklenilen filmlerinden biri olan mad max eleştirmenden iyi not almış gibi görünüyor. aksiyon temalı olduğu için gişeye de hitap eden film kesinlikle denemeye değer. eskiden mel gibson'ın oynadığı karekterde tom hardy görmekteyiz. charlize theron ise kazıtılmış saçlarıyla farklı bir görünüme bürünmüş. 3d seçeneği de olan film bu hafta vizyonlara girdi. bu aralar olan iyi film kıtlığına bakılırsa gidilme olasılığı hayli yüksek.
 5. uzun zamandır sinemada izlediğim en iyi aksiyon filmi ve belki de bu yıl vizyona girecek filmler arasında beklentiyi çok aşmış bir film, kıyamet sonrası bir dünyada orijinal karakterlerle birlikte surekli hareket halindeyiz. nefessiz izledim ben ve fırsatınız varsa gorun bir sekilde bence. seriye yabancı olduğumdan eski filmler hakkında yorum yapamam ama filmin dünyasının kültürü, inançları ve çılgınlığı beni sinemada birkaç kez izlemeye ikna etti.
  zaman geçirmek için daha mükemmel bir film düşünemiyorum su an
 6. konusuz filmdir. bombos bir film. diyalog yok, konu yok, senaryo yok. peki ne var bu filmde? sadece aksiyon var, baska da bir halt yok.
 7. sanırım ilk filmleri izlemediğim için senaryo biraz bayat gelmişti. ama senaryonun ilk filmlerin üzerine kurulduğunu öğrenince keyif almaya bakalım dedim. aksiyon kelimesinin son zaman filmleri sözlüğündeki karşılığı bu film olacak gibi gözüküyor. her ne kadar tom hardyi cool göstericez diye konuşturmamış olsalarda zaman aktı geçti efendim.
 8. başıma bir şey gelmeyecekse ben bu filmi beğenmedim. benim için fazla aksiyon doluydu. hatta tamamen aksiyon doluydu. konusu filan yok denecek kadar az.
 9. bu filmi 1080p olarak bilgisayarda değilde sinemada izlemeyi isterdim.. bu aksiyonu sinemada yaşamak farklı olurdu heralde