1. mastürbasyon, cinsel davranışın hayal kurularak zihinde yaşanması, elle, yabancı bir cisimle veya sürtünerek boşalmanın (orgazmın) sağlanmasıdır. kendi kendine veya başka biri tarafından, elle, ayakla ya da cinsel ilişkiye girmeden vücudun başka kısımları ile veya mastürbasyon aletleri kullanılarak da mastürbasyon yapılabilir. yaş fark etmeksizin çocuklar ve hayvanlarda da mastürbasyon görülebilmektedir.

  mastürbasyon türkçe’de “özdoyurum” olarak da kullanılmaktadır. "otoerotik aktivite" veya "otoerotizm" olarak da geçmektedir. dişiler ve erkeklerde genel olarak benzer şekilde yapılmaktadır. kelimenin etimolojisi incelendiğinde, latince "elle rahatsız etmek" anlamına gelen "manus turbare" kalıbından türetildiği görülmektedir. buradan da anlaşılabileceği gibi, dişilerde de, erkeklerde de mastürbasyon, cinsel organların genellikle el ile uyarılmasıyla yapılmaktadır; ancak kimi zaman özellikle yüksek zekaya sahip memelilerde (primatlarda) (şempanzeler, bonobolar, insanlar, vs.) çeşitli objeler kullanarak da yapılabilir.

  ilginç bir şekilde dünyadaki hiç bir cinsel etkinlik, mastürbasyon kadar tabu görülüp, ayıplamasına ve tartışılmasına rağmen bu kadar yaygın bir şekilde uygulanmamaktadır.

  alfred kinsey erkeklerin hemen hemen tamamının, kadınların ise dörtte üçünün hayatlarının en az bir döneminde mastürbasyon yaptığını göstermiştir.
 2. mastürbasyon yemek içmek kadar doğal bir olayken özellikle kadınlar üzerinde baskılardan ötürü yanlış, ayıp, günah olarak lanse edilmekte. fakat işin ilginç yanı hiç tanımadığı, dokunmadığı, sevmediği bir adamla gerdek gecesi adı altındaki 'tecavüz' gayet normal karşılanmakta. işin daha da ilginci okumuş, etmiş, entelektüel zihinlerce bile kabul görülememiştir, böyle bir toplumdur bizimkisi.

  tabularını yıkmak isteyen olursa masturbation
  böyle bir sergi gördüm, gidilip görülmesii şiddetle tavsiye edilir
  r2-d2
 3. erkekler arasında 31 çekmek olarak bilinen er kişinin kendini tatmin etme yöntemi.

  31 çekmek deyiminin aslı osmanlı dönemine kadar uzanıyor. osmanlı dönemindeki insanlar bu olaya "el çekmek" derlermiş ancak, ulu orta böyle şeylerden bahsetmek kolay olmadığı için, bunu nasıl kullanırız diye düşünürken akıllarına ebced hesabını kullanmak gelmiş. (ebced hesabı: bir çok kültürde bulunan, harflerin belirli sayılara denk geldiği bir şifreleme sistemi olarak anlatılabilir kısaca.) "el çekmek" in el kısmını ebced ile hesaplayınca; osmanlı alfabesinde e harfi için kullanılan "elif" (1) ve l harfi için kullanılan "lam" (30) harflerinin sayısal değerlerinin toplamı olan 31 sayısına ulaşmışlar.

  gel zaman git zaman derken el çekmek olmuş mu size 31 çekmek. gerçekten de kimsenin anlayamayacağı bir şifre çıkıvermiş ortaya hatta öyle ki günümüzde bile olayı ve adını bilsek bile neden öyle dendiğini bilmiyoruz. pardon bilmiyorduk, bu vesileyle biz de öğrenmiş olduk!

  (*:kaynak: trend.mynet.com)
 4. insanoğlunun hazza ulaşma hissiyatından doğan eylem.
 5. üst entry de yazan yazarın kafasını yaşamak istiyorum. tanım : metro turizm muavinlerinin yolculukta bardakla yapıp yolcuyu taciz etme yöntemi.
 6. konuyu görünce aklıma bu video geldi enteresan bir mastürbasyon canlandırması ile mastürbasyon erken boşalmaya neden olur mu? sorusu yanıtlanıyor.

  garip mastürbasyon canlandırması
 7. ilk fransızların icat etiini düşündüğüm faydalı faaliyet, riyavete göre hayat boyunca 7500 hakkımız varmış bunu öğrendiğimde ben 6900 deydim
 8. sadece cinsel tatmini kendi kendine yaşama deneyimi olarak algılanmaması gereken tanım. bireyin normal şartlarda başka insan/araçlarla yapması haz veren şeyleri tek başına üreterek tatmin olma isteğidir. düşünsel veya sosyal olarak açlık yaşayan bir insanın herhangi bir şekilde bu eksiği gidermek için, doyumun kaynağına bir benzer yaratarak rahatlaması kendi eksiğini gidermiş hissetmesidir. herhangi bir mastürbasyon gerçek tatminin önüne geçtiği zaman kişinin yaşantısını yapaylaştırabilir, gerçek hayattan uzaklaştırabilir. yerine göre araba kullanmayı arzulayan ama belirli bir sebepten kullanamayan birinin bir bilgisayar oyunu oynayarak kendine bir araba kullanma hazzı yaratması ve bundan tatmin olması da mastürbasyon olarak tanımlanabilir.
 9. sonu pişmanlıkla biter.