menengiç kahvesi - youreads  1. menengiç bildiğimiz çitlembik ağacıymış. başka yörelerde başka isimleri vardır belki çitlembiğin, yabani bir fıstık türü aslında. esmerce çıtı pıtı bebekleri severken de meyvesinden hareketle sanırım çitlembik derler, duymuşsunuzdur. işte bu kahve de o mini mini çitlembik meyvelerinden yapılıyormuş. sütle pişirilmiş tuhaf bir tat. haftasonu bolu'da mola verince espresso, latte vb alternatiflere bakıp "bolu'da da amerikalı gibi mi takılıcaz, yok artık" diyerek denedim. yani, yöresel tatları denemek, yeni lezzetleri öğrenmek iyidir hoştur tabii de çok da saçmalamamak gerek sanki.
    mesut
  2. buna kahve diye çıkaranı dövmek lazım.
  3. kendisini öğrendiğim zamandan bir gün sonra başlığına rastladım. amma velakin henüz tatmadım. sütle yapılanı daha çok tercih ediliyormuş.
  4. makbul olanı pekmez kıvamında koyu bulamaç şeklinde satılan kahvedir. özellikle doğu ve güneydoğu anadoluda içilir. toz şeklinde olanı normal sütlü kahve gibi yapılır. vitamin ve mineral bakımından zengindir. özellikle nefes darlığına iyi gelir.