• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.50)
minyeli abdullah - hekimoğlu ismail
kitap, mısır'ın minye şehrinde büyüyen, dönemin istibdadına karşı dini bir duruş sergileyen abdullah'ın başından geçenleri konu ediniyor.


 1. çöplerden toplanmış kağıt parçalarında yazılan bir kitap. zannediyorum en çok baskı rekorunu elinde tutuyor. yazarının tutuklanması, kitabın yasaklanması vs konular aslında bu kitabın neden yazıldığını da ifade ediyor. filmi de çekildi.
 2. ihvan-ül müslimin fraksiyonunu anlamak için okunabilecek bir kitap. zira bu seri o örgütün mısır'daki maceralarını anlatıyor; yine de türkiye'yle paralellik ima edilerek olaylar yapılıyor. neyse, nedir diziden öğrendiğimiz özellikleri?

  !---- spoiler ----!

  1- ihvancılar komünizme karşı hür teşebbüsten yana.

  2- uluslararası ticareti islami ticari hukuka uygun olmak şartıyla kabul ediyorlar.

  3- antikomünizmin en onemli direğinin din olduğunu, abd'nin çok dindar bir devlet olduğunu bazı (kiliselerin aleyhinde senato önergesi verilmemesi, din karşıtı basın yayın ve sinema faaliyetinde bulunulmaması, incile el basarak yemin edilmesi, pray for peace ve in god ve trust sloganlarının resmi evraklarda yazılması, rahiplerin okullarda ders vermesi, karma eğitimin olmaması, dini okulların engellenmemesi, şapelsiz depo, hatta gemi ve tren bile olmaması gibi) maddelerle iddia ederler "bizdeki laiklik değil dinsizlik" sonucuna varır (aman mısırlı diyor bunu, türkiyeli değil, haşa 6 oka hakaret yok yani).

  4- hadislerde "kulu kula secde ettirme yetkim olsa kadını kocasına secde ettirirdim" geçtiği, dolayısıyla müslüman kadının değil kocasına itiraz etmek, "of" bile demesinin mekruh, kocanın her emrini sorgulamadan yapmasının sünnet olduğu söyleniyor. yine de kadınlar komple kaçgöçe uğramasa da olur, iş hayatına atılabilir kısıtlı olarak. mesela ilkokullarda ders verebilir, terzilik yapabilirler (elbette erkek iş arkadaşlarıyla muhatap edilmemek kaydıyla).

  5- piramitlerin restore edilmesini karakterler "allah'ın lanetlediği firavunlar bizim atamız diye sunuluyor" diye eleştiriyorlar, buradan da islamiyeti benimsemeden önceki tarihi tarihten saymadıklarını görüyoruz.

  !---- spoiler ----!