nazım hikmet

Kimdir?

nâzım hikmet ran (15 ocak 1902 – 3 haziran 1963). daha çok nâzım hikmet olarak bilinen türk şair, oyun yazarı, romancı. siyasi inançları yüzünden defalarca tutuklanmış ve yetişkin yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirmiştir. şiirleri elliden fazla dile çevrilmiş ve eserleri birçok ödül almıştır.

şiirleri yasaklanan ve yaşamı boyunca yazdıkları yüzünden 11 ayrı davadan yargılanan nâzım hikmet, istanbul, ankara, çankırı ve bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre yattı. 1951 yılında türkiye vatandaşlığından çıkarıldı. 5 ocak 2009 tarihli bakanlar kurulu kararı ile yeniden türkiye vatandaşlığına alındı. mezarı moskova'da bulunmaktadır.

yaşamı

20 kasım 1901'de selanik'te doğdu. nüfus kaydı 15 ocak 1902 olarak geçer. ilk şiiri feryad-ı vatanı 3 temmuz 1913'te yazdı. aynı yıl mekteb-i sultani'nde ortaokula başladı. 1917'de heybeliada bahriye mektebine girdi, fakat sağlık sorunları nedeniyle bahriyeden ayrıldı. bu sırada hamidiye kruvazörü'nde güverte subayıydı.

nâzım hikmet, 1920'de arkadaşı vâlâ nureddin ile milli mücadele'ye katılmak üzere ailesinden habersiz anadolu'ya geçti, bolu'da öğretmenlik yaptı. daha sonra batum üzerinden moskova'ya giderek doğu emekçileri komünist üniversitesi’nde siyasal bilimler ve iktisat okudu. 1921'de gittiği moskova’da devrimin ilk yıllarına tanık oldu vekomünizm ile tanıştı. 1924'te moskova'da yayınlanan ilk şiir kitabı 28 kanunisani sahnelendi. o yıl türkiye'ye dönerek aydınlık dergisinde çalışmaya başladı, ancak dergide yayınlanan şiir ve yazılarından dolayı on beş yıl hapsi istenince tekrar sovyetler birliği'ne gitti. 1928’de af kanunundan yararlandı ve türkiye'ye döndü. bu defa resimli ay dergisinde çalışmaya başladı. 1938'de yirmi sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı. 12 sene süren tutukluluktan sonra askere alınacağı ve öldürüleceği endişesiyle 1950 yılında stalin yönetimindeki sovyetler birliği'ne giden nâzım, 25 temmuz 1951 tarihinde bakanlar kurulunca türkiye vatandaşlığından çıkarılmasının ardından, büyük dedesi mustafa celaleddin paşa (konstantin borzecki)'nın memleketi olan polonya'nın vatandaşlığına geçerek borzecki soyadını aldı. 3 haziran 1963 tarihinde ise, nâzım hikmet geçirdiği bir kalp krizi neticesinde hayata gözlerini yumdu.

ailesi

babası, matbuat umum müdürlüğü ve hamburg konsolosluğu yapmış olan hikmet bey, annesi ayşe celile hanım'dır. celile hanım piyano çalan, resim yapan, fransızca bilen bir kadındır. celile hanım, bir dilci ve eğitimci de olan hasan enver paşa'nın kızıdır. hasan enver paşa, polonya'dan 1848 ayaklanmaları sırasında osmanlı imparatorluğu'na göç eden ve osmanlı vatandaşı olunca mustafa celalettin paşa adını alan konstantin borzecki'dir (lehçe: konstanty borzęcki, d. 1826 - ö. 1876) oğludur. mustafa celaleddin paşa osmanlı ordusu'nda subay olarak görev yapmış ve türk tarihi üzerine önemli bir eser olan "les turcs anciens et modernes" (eski ve yeni türkler) kitabını yazmıştır. celile hanım'ın annesi ise alman kökenli osmanlı generali mehmet ali paşa'nın yani ludwig karl friedrich detroit'in kızı olan leyla hanım'dır. celile hanım'ın kız kardeşi münevver hanım, şair oktay rifat'ın annesidir.

babası hikmet bey, selanik'te, hariciye nezareti'nde (dışişleri bakanlığı) çalışan bir memurdur. diyarbakır, halep, konya ve sivas valilikleri yapmış olan nazım paşa'nın oğludur. mevlevi tarikatından olan nazım paşa aynı zamanda bir özgürlükçüdür. kendisi selanik'in son valisidir. hikmet bey henüz nazım'ın çocukluğunda memuriyetten ayrılır ve ailece halep'e, nazım'ın dedesinin yanına giderler. orada yeni bir iş ve hayat kurmaya çalışırlar. başarısız olunca istanbul'a gelirler. hikmet bey'in istanbul'daki iş kurma denemeleri de iflasla neticelenir ve hiç hoşlanmadığı memuriyet hayatına geri döner. fransızca bildiği için yeniden hariciye'ye atanır.

üslubu ve başarıları

ilk şiirlerini hece ölçüsü ile yazmaya başladı ancak içerik bakımından diğer hececilerden farklıydı. şiirsel gelişimi arttıkça hece ölçüsü ile yetinmemeye ve şiiri için yeni formlar aramaya başladı.sovyetler birliği'nde yaşadığı ilk yıllar olan 1922 ile 1925 arası bu arayış doruğa çıktı. hem içerik hem de biçim bakımından dönemindeki şairlerden farklıydı. hece ölçüsünden ayrılarak türkçenin vokal özellikleri ile ahenk oluşturan serbest ölçüyü benimsedi. mayakovski ve fütürizm taraftarı genç sovyet şairlerinden esinlendi.

şiirlerinden birçoğu fuat saka, volkan konak, grup yorum, ezginin günlüğü, zülfü livaneli gibi sanatçılar tarafından bestelendi. ünol büyükgönenç tarafından özgün bir şekilde yorumlanmış olan küçük bir kısmı ise 1979'da "güzel günler göreceğiz" ismiyle kaset olarak çıktı. birkaç şiiri ise yunan besteci manos loïzos tarafından bestelendi. ayrıca bazı şiirleri yeni türkü'nün eski üyesi selim atakan ve cem karaca(çok yorgunum) tarafından bestelenmiştir. ayrıca fuat saka'nın da biri demir gökgöl ile olmak üzere iki adet nâzım hikmet şiirlerinin bestelendiği şarkıları ıçeren albümü vardır.

unesco nun ilan ettiği 2002 nazım hikmet yılı için besteci suat özönder " şarkilarda nazim hikmet" adlı bir album hazırladı. türkiye cumhuriyeti kültür bakanlığının katkılarıyla, yeni dünya plak şirketi tarafından hayata geçirildi.

davaları ve sürgün

1925 yılından başlamak üzere şiirleri ve yazıları yüzünden birçok kere yargılandı. 1938 yılında orduyu ayaklanmaya kışkırtmaya çalıştığı gerekçesiyle 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. istanbul, ankara, çankırı ve bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın kaldı. bursa cezaevinde kaldığı yılları anlatan mavi gözlü dev adlı film 2007 yılında vizyona girmiştir. 1950 yılında bir af yasasıyla salıverildi. ancak sürekli izlendiği ve çürüğe ayrıldığı halde 48 yaşında yeniden askerlik yapmaya çağrılması ve öldürüleceği yolundaki duyumlar üzerine yurtdışına kaçtı. 17 haziran 1951 tarihinde bakanlar kurulu tarafından türkiye vatandaşlığından çıkarılmasına karar verildi. sovyetler birliği'nde moskova yakınlarındaki yazarlar köyünde ve daha sonra da, eşi vera tulyakova (hikmet)ile moskova'da yaşadı. memleket dışında geçirdiği yıllarda bulgaristan, macaristan, fransa, küba, mısır gibi dünya memleketlerini dolaştı, buralarda konferanslar düzenledi, savaş ve emperyalizm karşıtı eylemlere katıldı, radyo programları yaptı. budapeşte radyosu ve bizim radyo bunlardan bazılarıdır. bu konuşmaların bir kısmı bugüne ulaşmıştır.

davaları


1925 ankara istiklal mahkemesi davası
1927-1928 istanbul ağır ceza mahkemesi davası
1928 rize ağır ceza mahkemesi davası
1928 ankara ağır ceza mahkemesi davası
1931 istanbul ikinci asliye ceza mahkemesi davası
1933 istanbul ağır ceza mahkemesi davası
1933 istanbul üçüncü asliye ceza mahkemesi davası
1933-1934 bursa ağır ceza mahkemesi davası
1936-1937 istanbul ağır ceza mahkemesi davası
1938 harp okulu komutanlığı askeri mahkemesi davası
1938 donanma komutanlığı askeri mahkemesi davası


ölümü ve sonrası

3 haziran 1963 sabahı saat 06:30'da gazetesini almak üzere 2. kattaki dairesinden apartman kapısına yürümüş ve tam gazetesine uzanırken geçirdiği kalp krizi sonucunda ölmüştür. ölümü üzerine sovyet yazarlar birliği salonunda yapılan törene yerli yabancı yüzlerce sanatçı iştirak etmiş ve tören siyah beyaz olarak kaydedilmiştir. ünlü novo-deviçye mezarlığı'nda (новодевичье кладбище) gömülüdür. mezar taşı siyah bir granitten olup meşhur şiirlerinden biri olan rüzgâra karşı yürüyen adam figürü taş üzerinde ebedileştirilmiştir.

şair nâzım hikmet'in 2008 yılının ilk günlerinde, eşi piraye'nin torunu kerem bengü tarafından, piraye'nin evrakları arasında, “dört güvercin” adında bir şiiri ve 3 adet tamamlanmamış roman taslağı bulundu.

yeniden türk vatandaşlığına alınması

2006 yılında bakanlar kurulunun türk vatandaşlığından çıkarılmalar ile ilgili yeni bir düzenleme yapması durumu belirdi. yıllardır tartışılmakta olan nâzım hikmet'in türk vatandaşlığına yeniden kabul edilmesi yolu açılmış gibi gözükmesine rağmen bakanlar kurulu bu maddenin sadece yaşamakta olanlar için düzenlendiğini ve nâzım hikmet'i kapsamadığını öne sürerek bu öneriyi reddetti. dönemin içişleri bakanı abdülkadir aksu, içişleri komisyonu'nda"tasarıda, şahsa bağlı hak olduğu için bizzat müracaat etmesi gerekir. arkadaşlarım da olumlu şeyler belirttiler, komisyonda görüşülür, bir karar verilir"dedi.

2009 yılının 5 ocak günü "nâzım hikmet ran'ın türkiye cumhuriyeti vatandaşlığından çıkartılmasına ilişkin bakanlar kurulu kararının yürürlükte kaldırılmasına ilişkin önerge" bakanlar kurulu'nda imzaya açıldı.

nâzım hikmet ran'a yeniden türkiye cumhuriyeti vatandaşlığının iade edilmesine ilişkin bir kararname hazırladıklarını ve bu teklifin imzaya açıldığını ifade eden hükümet sözcüsü cemil çiçek yaptığı açıklamada, 1951 yılında vatandaşlıktan çıkartılan nâzım hikmet ran'ın yeniden türk vatandaşı olmasına ilişkin önerinin bakanlar kurulu'nca oylanarak kabul edildiğini söyledi.

bakanlar kurulu'nun 05.01.2009 tarihinde aldığı bu karar, 10.01.2009 tarihinde resmi gazete'de yayınlandı ve nâzım hikmet ran, 58 yıl sonra yeniden türk vatandaşı oldu.


 1. modern türk şiirinin zirvesi.

  aynı zamanda yirminci yüzyıl dünya şiirinin de önde gelen adlarından biridir. şiirleri tüm önemli dünya dillerine çevrilmiş, louis aragon, paul eluard, yevgeny yevtuşenko ve pablo neruda gibi yüzyılın büyük şairleri ile dostluklar kurmuş ve hatta neruda tarafından "üstad" kabul edilmiştir.

  türk şiirinde ise ölçü, uyak ve konu bakımından yenilikler getirmiş ve modern türk şiirinin kurucusu olmuştur. solcu kimliği nedeniyle sabahattin ali, rıfat ılgaz, aziz nesin gibi dehalarda olduğu gibi devlet tarafından sürekli takip edilmiş, yargılanmış, hapis yatmış ve vatan sevdalısı bir şair için en büyük acı olan gurbette yaşamış biridir. devletin baskısından kaçarak sığındığı sovyet rusyada ise törenle karşılanmış ve hak ettiği değeri verilmiştir.

  nazım hikmet, gerek şairliği gerekse oyunlarıyla türk ve dünya edebiyatının en önemli isimlerinden biri olarak anılacaktır.
 2. akrep gibisin kardeşim,
  korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.
  serçe gibisin kardeşim,
  serçenin telaşı içindesin.
  midye gibisin kardeşim,
  midye gibi kapalı, rahat.
  ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.
  bir değil,
  beş değil,
  yüz milyonlarlasın maalesef.
  koyun gibisin kardeşim,
  gocuklu celep kaldırınca sopasını
  sürüye katılıverirsin hemen
  ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
  dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
  hani şu derya içre olup
  deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf.
  ve bu dünyada, bu zulüm
  senin sayende.
  ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
  ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
  kabahat senin,
  "demeğe de dilim varmıyor ama"
  kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!
  abi
 3. kız şiirleri yazan kadın şairi . overrated .
 4. nazım hikmet memleket, memleket nazım hikmet.

  ilk şiirini 17 yaşında "serviliklerim" adı ile hece ölçüsü ve belli bir kafiye düzeninde veren nazım'ın ilk şiiri kitabıysa 1928'de bakü'de "güneşi içenlerin türküsü" adıyla basıldı.

  vladimir vladimiroviç mayakovski'nin etkisiyle yazdığı ve türk şiirindeki serbest müstezat biçiminin gelişmiş versiyonu kabul edilen basamaklı dizeleri şiirinde dinamizm sağlar. fütürizm ve kostrüktivizm/yapılandırmacılık etkisi altına da mayakovski ile girer.

  1921'e yeni mecmua, kitap, alemdar dergilerinde yazar; 25' sonrası aydınlık ve orak-çekiç; 28' sonrası ise sabiha-zekeriya sertel çiftinin 24'-31' arasında çıkarttıkları ve sol yayınlar içinde hatrı sayılır bir yeri olan resimli ay dergisi'nde yazıları yayımlanır.

  1938-50 arasını hapishanede geçirir. hapishane'de kuvayi milliye destanı, memleketimden insan manzaraları, saat 21-22 şiirleri, rubailer adlı şiir kitaplarını; ferhat ile şirin ve sabahat adlı oyunlarını yazar.

  54'te vatandaşlıktan çıkarılınca, polonya vatandaşlığına geçer ve ana tarafının polonya'da yaşadığı dönemde kullandığı borzenski soy ismini alır.

  sanat görüşlerini "sanat telakkisi" eserinde veren nazım'ın şiirlerinin en belirgin özelliği biçim ve içerik benzeşmesidir. basamaklı şiire tekrar geliyoruz burada. şiirin kelimeler yoluyla hareket ettiği, bazı yerlerde yükseldiğini bazı yerlerde keskin ve sert bir şekilde durduğunu şiirlerinden izleyebiliriz.

  1940 kuşağı nazım'dan etkilenmiştir. (bkz: toplumcu gerçekçilik)

  şiir kitapları:
  835 şiir, jokond ile si-ya-u, varan 3, 1+1=bir, sesini kaybeden şehir, benerci kendini niçin öldürdü, gece gelen telgraf, portreler, taranta babu'ya mektuplar, simavna kadısı oğlu şeyh bedreddin destanı, saat 21-22 şiirleri, kuvayi milliye destanı, dört hapishaneden, rubailer, memleketimden insan manzaraları
  oyunları:
  kafatası, bir ölü evi, unutulan adam, sabahat, ferhat ile şirin
  romanları:
  kan konuşmaz, yaşamak güzel şey be kardeşim
  incelemeleri:
  alman faşizmi ve ırkçılığı, sovyet demokrasisi, ilkin orhan selim müstear adı ile çıkarttığı it ürür kervan yürür, şeyh bedreddin destanına zeyl, milli gurur.
 5. «mürdüm eriği
  çiçek açmıştır.
  — ilkönce zerdali çiçek açar
  mürdüm en sonra —

  sevgilim,
  çimenin üzerine
  diz üstü oturalım
  karşı-be-karşı.
  hava lezzetli ve aydınlık
  — fakat iyice ısınmadı daha —
  çağlanın kabuğu
  yemyeşil tüylüdür
  henüz yumuşacık...
  bahtiyarız
  yaşayabildiğimiz için.
  herhalde çoktan öldürülmüştük
  sen londra'da olsaydın
  ben tobruk'ta olsaydım, bir ingiliz şilebinde yahut...

  sevgilim,
  ellerini koy dizlerine
  — bileklerin kalın ve beyaz —
  sol avucunu çevir :
  gün ışığı avucunun içindedir
  kayısı gibi...

  dünkü hava akınında ölenlerin
  yüz kadarı beş yaşından aşağı,
  yirmi dördü emzikte...

  sevgilim,
  nar tanesinin rengine bayılırım
  — nar tanesi, nur tanesi —
  kavunda ıtrı severim
  mayhoşluğu erikte ..........»

  .......... yağmurlu bir gün
  yemişlerden ve senden uzak
  — daha bir tek ağaç bahar açmadı
  kar yağması ihtimali bile var —
  bursa cezaevinde
  acayip bir duyguya kapılarak
  ve kahredici bir öfke içinde
  inadıma yazıyorum bunları,
  kendime ve sevgili insanlarıma inat.
  7.2.1941
 6. ne güzel şey hatırlamak seni :
  ölüm ve zafer haberleri içinden,
  hapiste
  ve yaşım kırkı geçmiş iken...
 7. hırpalanmış yerlerinden öperim çocuk... derse birisi ağlarım
 8. "şair sürgün yediği zamanlarda kendisini tanzanyaya götüren uçak anadolunun üzerinden geçmektedir.nazım, sekiz bin metre yükseklikten, bulutlar arasında bir görünüp bir kaybolan memleket toprağına bakmaktadır.şubattır aylardan.
  anadoluda kara kışın hüküm sürdüğünü gördükçe yüreği titrer şairin."
  başını bir an ayırır pencereden.arkadaşları yüzünün göz yaşlarıyla ıslandığını görürler.nazım hikmet dudaklarından şu kelimler döküldükten sonra tekrar başını dayar cama: "şu an, bu uçağın düşmesini istiyorum."

  sunay akın yazmıştı geçenlerde bunu.
  yıllarca vatan haini ilan ettikleri adam kadar sevebilseydik keşke memleketimizi.
 9. "ya sevmenin kendisini ya da seven hali ile kendini seviyor" demis ilhami algör nazım da seven hali ile kendini sevenlerden
  bulut