new amsterdam - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
new amsterdam
eric manheimer'ın twelve patients: life and death at bellevue hospital kitabından uyarlanan, 2018 yılında abd’nin nbc kanalında yayınlanmaya başlayan hastane dizisi.


 1. şimdi, hastane dizisi dediğimde aklınıza e.r. ya da grey’s anatomy gibi pembe dizi, kimin eli kimin cebinde belli olmayan bir dizi gelmesin. tüm doktorlar mankenlik kataloğundan fırlamış gibi değil. (ryan eggold hariç, o çok ponçik) doktorların özel hayatlarını konu alıyorlar ama yatak odalarını gözümüze sokmuyorlar. amerika’nın genel sorunlarına, tıbba çok bulamadan, çok baymadan değiniyorlar. ırkçılık, sigorta sorunları, göçmenler, hastanelerin ticarethaneye dönüşmesi vs.

  özet olarak: the blacklist’ten tanıdığımız ryan eggold, amerika’nın en büyük kamu hastanesi, new amsterdam’in başhekimi olan max goodwin’i canlandırıyor. new amsterdam, içinde okulu, hapishanesi, birleşmiş milletler tesisi olan dev bir tesistir ve işi ticarete dökmüş bir sektörün parçasıdır. goodwin de, sadece hastalara hizmet vermeyi hedefleyen idealist bir doktordur. motto'su, "kuralları çiğne ve sistemi düzelt"tir. bunun için kökten değişiklikler yapmak zorundadır ama buna da para lazımdır. işbaşı yapar yapmaz hastaneyi temelinden sarsan değişikliklere imza atar zaten. ama yönetim kurulunun tek umursadığı, hastanenin para kazanmasıdır. dizide ayrıca, nöroloji, psikiyatri, onkoloji, kardiyoloji ve acil servis bölüm şeflerinin yaşadıklarını izliyorsunuz. karakterlerin gelişimleri yavaş ama derinden gidiyor, değer veriyorsunuz çoğuna.
 2. cok kotu. maalesef