1. isim hakkını elimizde bulundurduğumuz alan adı. şu sıralar bu adrese göçme konusunu gündeme getirdik. buranın sahibi yazarlarıdır fikrini yıllardır iyi benimsediğimize inanıyorum.

  bu konuda bir anket hazırladım. sonuçlandı.


  gerekçeler eksik kalmış ekliyorum.

  1- kullanıcıların bu yöndeki taleplerini geç de olsa masaya yatırmak istedik.
  2-akılda kalıcılığı daha iyi olan ve türkçe olan bir isim tercihi uzun vadede daha avantajlı olabilir.
  3-youreads'in marka değeri ancak kısa ve net bir alan adı ile takas edilebilirdi. bu şu an mümkün olduğu için değerlendirilebilir.
  4-başlayacağımız mobil app projelerinde daha geniş kitleye ulaşma fırsatı var, aramalarda görünürlüğün yüksek olacağı tahmin ediliyor.

  sonuç: proje rafa kaldırıldı.
  abi
 2. youreads adi buranin markasi ve diger alt kavram youserlik bir nevi kimlik oldu. simdi bu isimden niye vazgecelim. sirf okur.co alan adimiz var diye mi yoksa youreads olaral kalmak dezavantajli bir durum mu olusturdu? gerekceleri biraz acilirsa daha saglikli bir anket olur. taze bir baslangic duyuluyorsa gecelim ama hazir bir alan adimiz var diye olusturulan kimlik ve alt kavramlari sifirlamak sacma olur sanki. bilemedim. oyum youreads kalmaktan yana tabii mantikli bir gerekcemiz var ise durum degisir.
 3. bu işlerin teknik kısmından hiç anlamayan biri olarak tek kaygım taşınırken problem yaşanma ihtimali. bardağı vazoyu kırıp, yorumları yanlışlıkla silip mesajları yine görünmez yapıp "elimizden gelen bu" denilme ihtimali var mıdır?
  mesut
 4. yeni başlangıçlar her zaman risklidir. bu hayatın her alanında geçerli. youreads açısından eksileri/artıları nedir tartalım.

  site yönetiminde değilim, buranın site sahibine maddi külfetini bilmiyorum. ancak bundan 2,5-3 sene kadar önce bağış toplandığını hatırlıyorum. bu bağışlar sitenin varlığını sürdürebilmesi için mi toplanıyordu yoksa var olan durumun iyileştirilebilmesi için miydi, bu konuda bir fikrim yok. ancak her ne sebeple olursa olsun, hangi miktarda olursa olsun sitenin maddi açıdan bir getirisi yok, götürüsü var.

  her şey para mı? elbette hayır. ancak youreads’in bugünkü hali sadece site yönetimini değil, yazarlarını dahi tatmin etmiyor olacak ki aktif yazar sayısı giderek azaldı. girenler de gündemi görüp, yazacak bir şey bulamayıp çıkıyor anlaşılan. yönetimin de yazarların da samimi olarak youreads’te bulunduğu konusunda bir şüphem yok ama youreads’in içinde bulunduğu durum yönetime de yazarlara da ekstra bir motivasyon sağlamıyor.

  maddi olarak artısı yok, manevi olarak da bugünkü haliyle pek bir artısı yok.

  taşındığımızda sitenin trafiği artar mı, artarsa ne kadar artar, bunların hepsi soru işareti. düşük bir ihtimal de olsa hiç olmamasından iyidir.

  artıları/eksileri tartınca alınabilir bir risk olduğunu kanaatindeyim. kaybedecek neyimiz kaldı ki zincirlerimizden başka? diyerek ortamı biraz sulandııp gidiyorum.

  dipnot: @abi ilk entryde gerekçeleri sıralamış. getirebileceği faydalardan bahsetmiş. diğer arkadaşlar tarafından haklı itirazlar da yapılmış. @mesut’un itirazı “site taşınırken mesajlar silinebilir, entryler kaybolabilir” en büyük risk bu galiba. bu konu aydınlatılırsa daha net bir karar verilebilir.
 5. değişimin gücüne inanırım. hayat böyle.

  youreads mâli ve teknik yönden nasıl işliyor bilmiyorum.

  eğer youreads bu durumda devam ederse ilerde kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaksa değişim denenebilir.

  diğer yandan youreadsin geleceği ile ilgili risk yoksa arama motoru optimizasyonu , uygulama vb. teknik açıdan faydalı işler için youreads ruhunu kaybeder miyiz bilemiyorum.

  konuyu düşünen youreads geliştirici ekibinin mesaj ve yorumlar ile ilgili riskleri düşündüklerini düşünüyorum.

  okur.co olarak devam edelim diyorum.
 6. youreads olarak kalmayı işaretlediğim bir anket bulunuyor
  ancak tavsiyem değişime gitmektir ekşi sözlük bu sayede hayatta kalabildi ve daha geniş kitlelere ulaşıyor
  her zaman değişim iyidir
  yazarlar boykot yapıp yorumlarını silebilir pek kahle almayın (*:swh)
 7. "okur" kelimesinin youreads'i karşılamayacağı hissiyle desteklemediğim site. yazılım işlerinden anlamadığım için soruyorum, uzantı değiştirilmesi fayda getirecekse youreads.co olamaz mıyız? veya youreads.co başkası tarafından alındıysa başka bir şey türetelim? ayrıca tüm yazılarımız yazarların tek tek kopyala-yapıştırına gerek kalmadan taşınabilecek mi hakikaten :/
 8. youreads olarak kalmayı işaretledim anketi. değişimin çok iyi sonuçları olacağı gibi mevcut durumdan çok daha kötü sonuçları da olabilir. bir sürü arkadaşın ve kendimin emeğinin en ufak bir parçasının dahi taşınma esnasında zarar görme ihtimaline yol açmaması ve alıştığımız haliyle youreads'in yoluna devam etmesi ve eğer mümkünse kendi içerisindeki aktiflik ve nitelik açısından ivme kazanması gerektiğini düşünüyorum.
 9. iyi bir katılımla projeyi rafa kaldırma kararı aldık.

  teknik anlamda bize güvenilmemesine üzüldüm. arkadaşlara teessüf ederim.
  abi
 10. teknik anlamda güvenilmemesinin haklı sebebi vardı gayet iyi hatırladığım kadarıyla. mesajlar silindi kimse bir şey yapmadı/yapamadı/uzun süre düzeltemedi. (dedi değişim yanlısı olan kişi)