• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
önemi olmayan küçük yanlış anlamalar - antonio tabucchi
önemi olmayan küçük yanlış anlamalar, günümüz avrupa edebiyatının usta kalemlerinden antonio tabucchi’nin öykülerini içeriyor. yazar, öteki kitaplarında olduğu gibi bu kitapta da bir dizi yeni kişi çıkarıyor karşımıza. bu kişilerde yine bir hüzün, bir yitirilmişlik duygusu, bir pişmanlık acısı var. yazgılarının tutsağı gibi görünüyorlar ve adım adım kaçınılmayana varıyorlar. yaşamdan öç almaya kalksalar da, boyun eğmek zorunda kalıyorlar. tabucchi’nin "yanlış anlama" diye geçiştirdiğinin, tüm bir yaşam olduğu algısı kalıyor geriye. "günün birinde oynadığımız rol gerçek olur..." tabucchi’nin kahramanları çok önemli ya da ön plana çıkan kişiler değil; ama hemen hepsinde yazarın özenle aktardığı insancıl nitelikler ağır basıyor. 20. yüzyılın ikinci yarısında doğup büyümüş avrupalı bir aydın olan tabucchi’nin bütün yapıtlarında, özellikle italya ve portekiz’deki faşizm mirasına ve toplumsal adaletsizliğe karşı duyduğu öfke, etkin bir biçimde dile geliyor.


  1. "olayların akışı. belirleyici neden. bir hiç. kimi zaman her şey bir hiçle başlar; cümleler, nesneler ve çehrelerle dolu bu dünyada, meydanları, metrosu, işten çıkarken koşar adım yürüyen insanları, tramvayları, arabaları, bahçeleriyle burası gibi büyük bir kentte, kentin alçak ve beyaz, kötü inşaatlarıyla, karanlık göz çukurlarına ve seyrek bitelgeye benzeyen geniş alanlarıyla, sahilin ışıklarına bakarak ayakta ya da kaldırımda gürültü yapan, biraz paslı, kırımızı demir masalarına oturarak bir şeyler atıştırılan, leke içindeki beyaz önlükler giyen yorgun görünümlü garsonların servis yaptığı küçük lokantalarıyla ve pis kahveleriyle bir kenar mahalleye dönüşen, ağzına doğru günbatımında gemilerin kayıp gittikleri sakin nehirlerde yiten bir cümle, bir hiç."
  2. "düşsel şapkasını tiyatrovari bir şekilde çıkarıp yüreğine götürdü"
  3. "günün birinde oynadığımız rol gerçek olur, yaşam nesneleri dondurmakta son derece beceriklidir ve davranışlar seçimlere dönüşür."