• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.21)
pal sokağı çocukları - ferenc molnar
nemecsek, boka ve pál sokağı'nın öbür çocukları 1907 yılında budapeşte'nin yoksul józsefváros semtinden yola çıktılar. bugün artık bütün dünyada tanınıyorlar. bugüne kadar her yaştan milyonlarca insan onların dokunaklı hikâyesini okudu; tıpkı budapeşteli çocuklar gibi onlar da boka'nın cesaretine hayran oldu, nemecsek'in ürkek ama kararlı kahramanlığı karşısında gözyaşlarını tutamadı.

şimdi artık pál sokağı çocukları'nın arsa'sında kocaman çok katlı evler var. ama ne gam: dünyanın bütün çocukları pál sokağı'ndandır!


 1. pal sokağı çocukları (macarca: a pál utcai fiúk) macar yazar ferenc molnar tarafından yazılan ve ilk baskısı 1906 yılında yayımlanan bir çocuk kitabıdır.

  öykü, 20. yüzyılın başında hızla gelişen budapeşte'de, oyun sahalarını (arsa) kızıl gömlekliler denen zengin çocuklarından korumaya çalışan yoksul çocukların savaşımını anlatır.

  kitap dünya çapında en ünlü macar romanı olmuştur. birçok dile çevrilen kitabın bazı ülkelerde (birleşik krallık ve italya gibi) okullarda okunması zorunludur. erno nemecsek, çocuk edebiyatının oliver twist ya da tom sawyer gibi ölümsüz kahramanları arasına girmiştir. sinema uyarlamaları da vardır.

  nemeçek için gözyaşı dökmeyen hiçbir arkadaşım olmadı. çocukken okumadıysanız bile geç kalmış sayılmazsınız bence.
 2. kaç yaşına gelirsem geleyim, hangi romanı okursam okuyayım, benim için bir ikincisi olmayan efsane kitaptır. her sene tekrardan bir kere daha okurum. sanki okudukça çocukluğuma dönecekmişim gibi gelir. or-an'daki lojmanlarda karşı sokağın çocuklarıyla olan mücadelemizi yaşarım yeni baştan her sefer. ağaçların arasındaki merkez karargâhımız, fıskiyeler açıldığında ıslanıp eğlenmek için meydandaki alanı ilk kim kapacak savaşları... belki de doğrudur: dünyanın bütün çocukları pal sokağı'ndandır!
 3. ah nemeçek, pal utca, o arsa bina dolmuş diyorlar; üzüldüm
  mesut
 4. eğer yetişkin biriyseniz ve çocukluğunuzda bu kitabı okumamışsanız hala geç değil aman bu yaştan sonra çocuk kitabı mı okuyacağım diye düşünmeyin ve mutlaka bu kitabı okuyun.çocuk kitabı olmasına rağmen her yaştan okuyucunun okuması gereken çok güzel bir kitap.nemeçek ve arkadaşlarının zaman zaman güldüren zaman zaman hüzünlendiren bu kitabı okumamış olmak gerçekten kayıptır.
 5. ortaokulda okuduğum, aradan en az 15 yıl geçmesine rağmen o yaşımda bende bıraktığı müthiş izlenimleri ilginç bir şekilde hala devam eden, elimin altında olan ama o büyü bozulur ya da yüklediğim anlam değişir diye tekrar okuyamadığım şahane kitap.
  ozee
 6. o kadar kucuk yasta okumusum ki bu kitabi ilk kez, geriye donup tekrar okudugumda, kitaptaki bazi olaylari bugune kadar kendim yasadigimi zannettigimi farkettim.!---- spoiler ----!

  zor olsa da anlatabildim

  !---- spoiler ----!
 7. pal sokağı çocukları, iki çocuk grubunun çekişmesini anlatan sürükleyici bir roman. bu çocuklar arasındaki amansız mücadeleyi anlatırken; bizlere cesareti, dostluğu, sadakati, ihaneti yeniden çocukların temiz dünyasından gösteriyor yazar. okumanızı tavsiye ediyorum, çocuk sevincini, çocuk hırsını ve çocuk hüznünü duyumsayacaksınız yüreklerinizde.
 8. her beş yılda bir okumaya çalıştığım kitaptır - nemecsek ,boka ve diğer gençlerin hikayesi hakkında söylenebilecek pek bir şey yok - okurken etkilenmeyen nadirdir sanırım

  bir de, bu kitap bana hep kırmızı gelmiştir, kırmızı hissettirmiştir.
  dag
 9. çocuğuma kitap almak istiyorum ne önerirsin sorusundan sonra akla gelen ilk cevaptır.