ramazan davulcusu - youreads 1. halkı sahura uyandırmakla mükellef, ulvi vazife sahibi kimse. arefe günü bozuk para toplar. davulcu parası deyimi buradan geliyor sanırım.
  abi
 2. bizimki motorla geliyor, 2 saniye çalıyor gidiyor.

  hem motor sesi, hem de saçma ritimli davul sesi.
  buzlu
 3. halkın %99'u müslüman olan bir ülkede olması gereken davulcu.
  (bkz: halkın %1'inin ramazanda her gece uyanmak zorunda kalması)

  ayrıca: pislik yapmak istemiyorum, gerçekten. haberlerde görülüyor bazen davulcular zurnacılar sokaklarda, bütün halk çıkmış, dans ediliyor, paylaşım yapılıyor, güzel manzaralar... fakat her gün tekrar etmesini bir dayatma olarak görüyorum. üzgünüm.
 4. buzlu
 5. bunun kültürümüzün bir parçası olduğu korunması, devam ettirilmesi gerektiği savunulur. güzel bir ritim ve mani eşliğinde icra edilmesi gerekir. ancak gelin görün ki her sene televizyonlarda davulla birlikte takla atan abilerimiz gösterilir ve bunun yanında sokaktan gelen anlamsız bir sese kalkılır.
 6. teknoloji gelişti. çalar saatlerimiz var. sahura kalkacak insan saatini kurup kalkar. ramazan davulcularının olmasına bir lüzum yoktur.
  eskiden buzluk diye bir şey yokken insanlar için buz kesenler vardı. ama artık boyle bir iş gücüne ihtiyac yoktur.
  artık çalar saatlerimiz olduğu için ramazan davulcularina ihtiyacimizin olmamasi gayet anlasilabilir bir seydir. ayrica uyanmak istemeyen insanlar da rahatsiz olmaz.
 7. zaten yalnızdım, tek tabanca demledim çayımı ve hazırladım kahvaltımı. sonrasında o sesi duyamadım. evet rahatsız olanı da var, abartıp tokmakla davulu delercesine patlatanı da.. ama alıştığım o sesi duyamamak hüzünlendirdi beni..
 8. içerken sahura erişenler olur bazen ilişmeyin bu abiye ille de şarkı çaldıracam diye tutturmayın gerek yok
  mutlu
 9. artık bitsin gitsin yok olsun tarihe karışsın dediğim gelenek. bir sürü meslek ölmüş bu da bitse ne olur? kimsenin ekmeğine karışamam ama 11 ay ne iş yapıyorsa bu insanlar 1 ay da çok koymaz gibi geliyor...

  yaş kaç oldu ama ben çok korkuyorum sesinden. gecenin karanlığında sessizliğinde dan dan dan bi ses geliyor. bana hep depremin gürültüsünü hatırlatıyor nedense.
  yatak odam sokağa daha yakın diye şimdi yatak yorganı topladım arka odada ya misafir gelirse diye bekleyen yer yatağında yatıyorum. bir ay boyunca böyle gariban bir yaşam...

  karanlıktan bile bu kadar korkmuyorum valla.
 10. olmasaydın olamazdık. koca yürekli davulcu
  edit:imla ^:hadi canım^