ray - taylor hackford - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
ray - taylor hackford
2004 yapımı başrolleründe jamie foxx'un rol aldğı ray charles'ın hayatını anlatan biyografik film.


 1. ray charles'ın hayatının başarıyla anlatıldığı 2004 yapımı film. tabii en büyük övgüyü ve alkışı ray charles'a hayat veren Jamie Foxx hak ediyor. oscar ödülüyle de taçlandırdığı oyunculuğu gerçekten muazzam.

  filmin süresi epey uzunca, 2 saat 58 dakika. tahmin edileceği gibi bol müzikli, dinamik. ve izleyiciyi 3 saat boyunca uyanık tutmayı başarıyor. kısa sayılamayacak 74 senelik, dopdolu geçen bir yaşamı, 2 saatin altında bir zaman dilimine sığdırmaya çalışmamak bence çok doğru bir tercih.

  acılarla, başarılarla dolu bir yaşam, bazen en dibe batıp oradan bir hışımla çıkılan, sağı solu belli olmayan bir yaşam. ciddi uyuşturucu sorunları yaşayan, aile ilişkilerinin pek de şahane gözükmediği bir karakter ray charles, ama film saygısızlık mı yapmış oluruz gibi saçma kaygılara kapılıp böyle önemli ayrıntıları film dışında bırakıp, yarım yamalak bir iş olarak konulmamış ortaya ya da ray charles'ı karısının, çocuğunun gözünden anlatmak gibi tek taraflı bir anlatımla, film yüzeyselleştirilmemiş. bu tercihler bile başlı başına bir övgüyü hak ediyor.

  filmin üzerinde 14 sene geçmiş, hala izlemediyseniz mutlaka izleyiniz. trailer