ray bradbury

Kimdir?

1920'de waukegan, illinois'de doğdu. 1934'te ailesiyle los angeles'a taşındı. 1947'de marguerite mcclure'la evlendi. şimdi yetişkin olan dört kızları var ve halen los angeles'ta yaşıyorlar. bugün dünya'nın en büyük bilimkurgu ve fantezi yazarlarından biri olan ray bradbury, yirmi yaşındayken weird tales'de yayımlanan ilk öyküsünden bu yana, 500'e yakın öykü, roman, oyun ve şiir kaleme aldı. john huston'un 1956 yapımı moby dick'inin televizyon senaryosunu yazdı. sonraları, alfred hitchcock şov ve rod sterling'in alacakaranlık kuşağı için senaryolar yazdı. apollo astronot grubundan biri ay'a indiğinde, bradbury'nin romanı dandelion wine onuruna, bir kratere dandelion crater adını verdiler. bradbury'den, tokyo yakınlarında bir 21. yüzyıl kentinin tasarımı konusunda yardımcı olması istendi. fahrenheit 451 operası 1988 sonbaharında sergilendi. film versiyonu da, 1966 yılında françois truffaut tarafından yönetilmişti. yapıtları fahrenheit 451 mars yıllıkları, uğursuz bir şey geliyor bu yana.

kaynak: idefix


  1. fahrenheit 451, mars yıllıkları, uğursuz bir şey geliyor bu yana'nın yazarı. bilimkurgu edebiyatının en sevilen isimlerinden biri.
  2. toplu öykülerini ithaki mehmet moralı çevirisiyle yayımlıyor. ilk cilt "sonbahar ülkesi" ismiyle yayımlanmıştı:

    http://www.idefix.com/kitap/sonbahar-ulkesi-ray-bradbury/tanim.asp?sid=NACNHU3DH3Q1WL3Y04GU

    geçtiğimiz hafta ikinci cilt "güneşin altın elmaları" ismiyle yayımlandı:

    http://www.idefix.com/kitap/gunesin-altin-elmalari-ray-bradbury/tanim.asp?sid=HEPWAUB2NA0AJ4GBMKA8

    yıllar önce nisan yayınları'nca basılmış, artık bulunması çok zor olan öykü derlemelerinden sonra ithaki'ye ne kadar teşekkür etsek az.