1. sabancı üniversitesi'nin istanbul'da olmadığını başta anlamak gerek. çok ilginç bir yere kurulmuş olan güzide üniversitedir.

    öğrencilere, aslında okulda bulunan her kişiye sağladığı olanaklar gerçekten çok fazla, kullanmayı bilmek gerek.
    öğrenci profilinden bahsedersek - bu arada ben şu an bu üniversitede okumaktayım - sandığımdan daha az beynini kullanmayan tip var ama ne yazık ki hala amfilerde, dersi dikkatlice dinleyip not aldığımda "bir şeyi yanlış mı yapıyorum acaba?" diye düşünmüyor değilim (diğer öğrencilerin %70'i dersler ile soğuk bir ilişki içindeler).
    bununla beraber az önce de belirttiğim gibi gerek yurt dışı imkanları gerekse size sağladığı destek ile kendinizi geliştirebileceğiniz mekan (sorun bakalım sen şu ana kadar ne halt yedin diye ^^).

    he bir de hep iyi hep iyi demiyorum, bazen öyle hatalar yaparlar ve de sizin sabrınızı zorlarlar ki fena sinirlenirsiniz.

    edit: üniversiteyi eleştireceğim şimdi de. izole olan ortamdan dolayı rahatsızlanabilirsiniz. okula gelmeden önce bu uzaklığın bilincindeydim ve soyut ortamı severek geldim. tek başıma kalmak, yalnız yürümek, dinlenmek, bunları gerçekten çok sevdiğimi belirtmek isterim ki hala yapıyorum. bir sorun var, bu izole ortam sizi hayattan soğutabiliyor. ne kadar ben kendi halimde takılırım ve beni kimse etkilemez diye düşünseniz bile bunu gerçekleştirmeniz basit değil. okul soyut şeylerden elini eteğini çekmiş, soyuttan kastım kültür, din, yazılı olmayan kendi toplumumuzda süregelen kurallar vb. bunlar benim bir hayatımın parçası olduğu için şu an burada, bazen pek fazla düşünce içerisine giriyorum. bu konuyu dün bir arkadaşımla konuştuk. aslına bakarsanız benim düşüncelerime tercüman oldu. bunları bana bir de o anlattı. okuldaki insan profili neredeyse aynı, 10 kişiden 7-8 i aynı arkadaşlar, aynı giyiniş, aynı gerizekalılık, aynı boşluk, aynı salaklık, aynı umursamazlık, aynı düşüncesizlik, aynı gösteriş meraklılığı. ben çok iyiyim, çok güzelim diye demiyorum, bu yönde bir düşüncem yok zaten ama akıl ve mantığa aykırı birçok şey görüyorum burada. daha önce pek ilgimi çekmese de veya çekse dahi "bunlar beni çok etkilemiyor yahu" desem bile fark ediyorum ki etkilemiş. okuduğumuz kitaplar işlediğimiz derslerin konuları, hani evet, doğru, farklı şeyler işliyoruz ve bakış açımızı olabildiğince genişletiyoruz. söyle bir şey de var ki aslında pek de doğru olmayan, o konuya gelene kadar binlerce düşünce barındıran aşamaları atlamak gibi sıkıntılar var. bu çok da "normal" olmayan konular meşru hale getiriliyor ve gerçekten "normalmiş" gibi düşünülüyor. bununla beraber yemekhane. değinmek dahi istemiyorum, tek yemekhane değil direkt okulun yemek sorunu. kafeler falan fasa fiso arkadaşlar, ben az yemek yemedim kafelerde ama son 3 haftadır ilgimi çekiyorsa allah belamı versin. ortada bulunan köpüklü kafe harici yerlerde yemek yenmiyor, şahsi fikrimdir, bu tartışılabilir ama yemekhane konusu daha bi müsait tartışmaya. pahalı ve güzel değil. eskiden beri yemekhanede düzenli şekilde yemek yiyen biri olarak burada, yemekhane bana daha soğuk geliyor. tabi babam sağolsun olayım olmadığı için araba da yok. hal böyle olunca sıkıntı çekebilirsiniz. senin derdini s*keyim diyenler olabilir. bakış açım bu şekilde sevgili youserlar, iyi düşünüp gelin.