şahsiyet - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.92)
şahsiyet
alzheimer hastası bir adamın işlediği seri cinayetler konu ediliyor. dizinin yönetmenliğini onur saylak, senaristliğini hakan günday’ın üstleniyor. başrollerinde ise haluk bilginer, cansu dere, metin akdülger, şebnem bozoklu, necip memili, hüseyin avni danyal, müjde ar gibi isimler yer alıyor.
 1. An itibariyle bitirmiş olduğum dizi. Dizi resmen Hakan günday'ın yeni kitabı gibi olmuş. Sonunu hem sırıtarak hem de gözümde yaşlarla izledim. Haluk bilginer'in ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu ve ne kadar yaşlandığını görmüş olduk. Diğer oyunculuklara da şaşırdım. Holywood yapımlarında bile yan karakterlerin iğrenç oyunculuklarını izlerken bu dizideki yan karakterler gerçekten o insanmış gibiydiler. Jeneriğini ve müziklerini de çok sevdiğimi söylemeliyim.

  Dizinin her yerine yayılmış muazzam detaylar vardı. Bunların hakan günday farkı olduğunu düşünüyorum. Gerçekten kültürü ve hayata baktığı pencere bizlerden çok farklı.

  Diziyle ilgili eleştirmek istediğim bazı kısımlar da var elbet. Mesela yan hikaye yapalım derken içine etmişler. O torun ve kurduğu topluluk meselesi hiçbir yere bağlanmadı. Kızının o kadar travmasını gördük ama hiçbir zaman birbirleriyle yüzleşmediler bunun büyük eksik olduğunu düşünüyorum.

  Ayrıca final bölümünde yapılması gereken o patlama gerçekleşmedi. Tamam Başkomisere, ateş'e ne olduğunu anlatmak istememiş olabilir, zaten gerekli mesajları seyirciye verdiler. Ama son haftanın "1 hafta sonra" klişesi ile geçilmesi izleyiciye saygısızlıktı bence. Bütün birbirine bağlanması gereken detayları bu şekilde görmemeliydik. Ve de nevranın bıraktığı mesajlar yüzümüzü güldürdü ama hiç kimse mi ondan şüphelenmeyecek hani en azından son sahnede hata olmamasını isterdim.

  Diziden alıntı yapılacak monolog ve diyalog o kadar çok ki baştan başlayıp yazasım geldi. En azından bir tane bırakalım: "bomba patlıyor elli kişi ölüyor panik olmuyorsunuz, teker teker ölünce mi panik oluyorsunuz, sen zannediyor musun ki bir tek alzheimer olan sensin? herkes hasta, hepsi hasta. yarın bugün bir milli maç olur, herkes her şeyi unutur. bu millet neleri unuttu, seni mi unutmayacak, sen kimsin ki, alt tarafı bir katil, alt tarafı bir cinayet haberi."

  Son sahnede kızların koştuğu sahne çok masumdu, arkadan dağlar kızı reyhan çalması ne kadar güzeldi. Bir an sanki bütün bu yaşananlar sadece bir diziydi diye düşünmek istedim ama ne yazık ki "Türkiye koca bir kambura"

  Son olarak Haluk bilginer'in sesinden şu muhteşem parçayı dinleyelim